Belediyelerin finansal sorunları ve çözüm önerileri (Ankara Büyükşehir ve Merkez ilçe belediyeleri örneği)
Financial problems of the municipalities and the suggestions for the solutions (An analysis on the metropolitan and town municipalities of Ankara)
  1. Tez No: 92817
  2. Yazar: HAMZA CANTEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZET Son yıllarda yaşanan hızlı gelişme ve kentleşme sonucu, toplumumuz hızlı bir değişme içindedir. Kentler nüfus ağırlığı yanında ekonomik faaliyetlerin de yoğunlaştığı merkezler haline gelmiştir. Kentin yerel ortak ihtiyaçlarını karşılamak durumunda olan belediyeler gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Nüfus artışı ve kentleşmeye paralel artan hizmet talebi, flnansal kaynak yetersizliği nedeniyle hizmet arzının üzerinde kalmaktadır. Çalışmanın amacı, belediyelerin gelir kaynaklarının neler olduğunun tespitini yapmak, belediyelerin görevlerini mevcut finansman imkanları ile yapıp yapamayacaklarını irdelemek ve finansman sistemi ile ilgili öneriler geliştirmektir. Çalışma üç bölümde toplanmıştır. Birinci bölümde Türkiye'de ve bazı ülkelerde belediyelerin tarihi ve mali gelişimleri incelenmiştir. İkinci bölümde görev kaynak ilişkisinin kurulması ve önerilecek modellere ışık tutması açısından belediyelerin finansal kaynakları yani gelirlerinin neler olduğu, merkezi yönetim yardımları, belediye giderleri, finansal kaynaklara etki eden kuruluşlar, kaynak arayışları, belediyecilik anlayışındaki gelişmeler incelenmiş ve finansman kaynaklarının gelişme eğilimleri yabancı ülke belediyeleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmeye çalışılmış, öneriler sunulmuştur. Üçüncü bölümde Ankara büyükşehir belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri belediye başkanları, saymanları örneğinde ve İçişleri Bakanlığı denetim elemanları örneğinde yapılan anket çalışması değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise, ilgili bölümlerde ayrıntısıyla değinilen belediyelerin finansal sorunlarının genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve çözüm önerilerine yer verilmiştir. 283
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With increasing development and urbanization, we have noticed a wide evolution in our society recently. Cities have been centres not only for the high populations but also for economical activities. The municipalities which have to meet the local needs of the cities are getting more important gradually. The service demand which increases parallel with the population and urbanization exceeds the service supply due to the insufficiency of the sources. The objective of this study is to determine the revenue sources of the municipalities, to investigate how the municipalities achieve their duties with the current financial sources, and to propose some measures for the improvement of the financial system. This thesis includes three chapters. Chapter I presents the historical and financial development of the municipalities in Turkey and some other countries. Chapter II tries to examine the relations between the duty and source, revenue of the municipalities, central government aids, expenditures of the financial sources, revenue seekings and improvements of the financial sources. In addition, It makes comparisons in respect of above mentioned subjects between the municipalities of Turkey and those of some other countries and proposes some suggestions. In Chapter III, the surveys which are filled out by the mayors and accountants of Ankara metropolitan municipality and the town municipalities within this metropolitan area and controllers of the Ministry of the Interior Affairs have been evaluated. The final part of the study covers a general evaluation on the fiscal problems of the municipalities in Turkey, and the suggestions to solve those matters. 284 tci MKfilMlfraSf ON MERKBt