Tescil harici alanların ve kullanım potansiyellerinin konumsal veri analizi teknikleri ile tespiti
Detection of unregistred areas and use potentials using spatial data analysis techniques
- Tez No: 928173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİLİBRAHİM İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkemizde kadastro işlemleri yapılırken çeşitli sebeplerden dolayı kayıt dışı kalmış alanlar bulunmaktadır. Kayıt dışı alanların tescil edilip ekonomiye kazandırılması büyük önem arz etmektedir. Memleketine dönmek isteyip arazi bulamayan ya da buna ilave olarak yatırım yapmak isteyen vatandaşlar için Tescil Harici Alanların (THA) yerleşim alanı, tarım alanı, ham toprak gibi vasıflarla hazine adına tescil edilerek ilgililerin kullanımına sunulması (devri) ihtiyacı ortaya çıkmıştır. THA'ların tescili sağlanırken kayıt dışı bırakılmış dere, göl, nehir, sit alanları ile tescilli tarla ve arsaların arasında bulunan boşlukların hiçbir şekilde tescile konu edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca THA'ların tescil işleminde mevzuat çeşitliliği, birden fazla kurumun işlem oluşum sürecinde dâhil olması İdari Yoldan Tescil (İYT) süreçlerini uzatmaktadır. Bu süreçlerin analizi yapılarak bir çözüm modeli geliştirmek üzere İYT işlemine dâhil olan kurumların hangi mevzuat çerçevesinde değerlendirme yaptıkları, işlemin sürecini uzatan etmenler araştırılmış olup bu aksaklıkların nasıl giderilebileceği ve tespit edilen THA'lardan hangilerinin Tescile Uygun Olabilecek Potansiyel Tescil Harici Alan (TUOPTHA) olduğu yönünde bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada; Bayburt ili kadastro çalışma alanı yüzölçümünden Bayburt Kadastro Müdürlüğünden alınan tescilli parsel geometri verisinin farkı alınmak suretiyle QGIS programında THA tespit edilmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımlarından alınan veriler ve Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) sitesinden erişilebilen mevcut veri altyapıları kullanılarak konumsal analiz yöntemleri yardımıyla Bayburt İlinde tespit edilen THA'ların konumsal nicelik ve ayrıca kullanım potansiyeli nitelikleri tespit edilmiştir. İYT işleminin karşılanabilmesi için yürürlükte bulunan mevzuatlardaki eksikliklerin giderilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Tescil talepleri yönetiminin daha etkin ve ilgili kuruluşlarla koordineli şekilde nasıl yapılabileceği hakkında çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are areas that remain unregistered due to various reasons during cadastral procedures in our country. It is of great importance to register unregistered areas and bring them into the economy. For citizens who want to return to their homeland but cannot find land or who want to make investments, there is a need to register Non-Registered Areas (THA) under the name of the treasury with qualifications such as settlement area, agricultural area, raw land and present them to the use of the relevant parties (transfer). While registering THAs, the gaps between streams, lakes, rivers, protected areas and registered fields and plots should not be subject to registration in any way. In addition, the diversity of legislation in the registration process of THAs and the involvement of more than one institution in the process of forming the process prolong the Administrative Registration (ADR) processes. In order to develop a solution model by analyzing these processes, the institutions involved in the IYT process were evaluated within the framework of the legislation, the factors that prolong the process were investigated, and a study was conducted on how these deficiencies could be resolved and which of the identified THAs were Potential Non-Registration Areas (TUOPTHA) that could be Suitable for Registration. In this study; THA was determined in the QGIS program by taking the difference of the registered parcel geometry data obtained from the Bayburt Cadastre Directorate from the Bayburt province cadastre work area surface area. Using the data obtained from the Geographic Information System (GIS) software and the existing data infrastructures accessible from the Turkish National Geographic Information System (TUCBS) website, the locational quantity and also the usage potential qualities of the THAs detected in Bayburt Province were determined with the help of spatial analysis methods. Suggestions were made to eliminate the deficiencies in the current legislation in order to meet the IYT process. A study was conducted on how the management of registration requests could be done more effectively and in coordination with the relevant institutions.