Satış mekanlarının incelenmesi; mücevher mağazası örneği
Examination of sales areas; jewellery store example
- Tez No: 928174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, lüks kategoride alışveriş yeri olarak mücevher mağazalarının iç mekân tasarımını ele alır. İlk olarak, bu çalışmada alışveriş yerlerinin tarihsel gelişimi ve mücevher endüstrisinin kavramsal tanımlanması ortaya konur. Mücevher mağaza tasarımında önemli faktörler; mağazanın konumu, dış çevre etmenler, genel iç mekân organizasyonu, iç mekânda kimlik ve imaj gibi faktörler daha ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, teknik ve estetik kriterler, renk, doku ve malzeme kullanımı araştırılmıştır. Çalışmada, farklı mücevher mağazası örnekleri üzerinden mimariye dayalı faktörlerin kullanımını ve mağaza tasarımının iç mekânda nasıl etkiler yarattığını değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bulgular sonucunda mücevher mağazalarındaki tasarım kriterleri göz önüne alarak farklı disiplinler ile iş birliği önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the interior design of jewelry stores as shopping places in the luxury category. First, this study presents the historical development of shopping destinations and the conceptual definition of the jewelry industry. Important factors in jewelry store design; Factors such as the store's location, external environmental factors, general interior organization, identity and image in the interior were examined in more detail. Technical and aesthetic criteria, color, texture and material use were also investigated. In the study, the use of architectural factors and the effects of store design on the interior were evaluated through different jewelry store examples. As a result, as a result of the findings, a proposal for cooperation with other disciplines is presented, taking into account the design criteria in jewelry stores.