Beton ve beton ürünleri üretim tesisinde karbon ayak izi hesabı: Muğla örneği
Carbon footprint calculation in concrete and concrete products production facility: the Mugla example
  1. Tez No: 928172
  2. Yazar: TUĞÇE AYDIN ÇORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GAMZE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Muğla ilinde beton ve beton ürünleri üretim faaliyetinde bulunan bir tesisin üretim sürecinden kaynaklanan karbon emisyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Tesisin faaliyet verilerinin dağılımı Greenhouse Gas Protokolü (GHG) ve ISO 14064-1:2018'e göre belirlenmiştir. Tesiste emisyon kaynakları personel transferi ve ürün sevkiyatı için yakıt kullanımı, üretim sürecinde ihtiyaç duyulan elektrik, doğal gaz ve su kullanımı ile atık ve atıksu oluşumudur. Karbon emisyon miktarları IPCC-Tier 1 metodolojisine göre 2020-2024 yılları için hesaplanmış ve değişimler değerlendirilmiştir. Emisyon faktörleri için DEFRA ve IPCC veri tabanları kullanılırken, elektrik emisyon faktörü verileri için Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Türkiye Ulusal Elektrik Şebekesi Emisyon Faktörü kullanılmıştır. Toplam karbon emisyonunun tCO2e cinsinden belirlenmesi için sera etkisi oluşturan üç temel gazın (CO2, CH4 ve N2O) küresel ısınma potansiyelleri dikkate alınmıştır. İşletme faaliyet verilerine göre oluşan toplam karbon emisyon değeri 2020 yılı için 10270,491 tCO2e; 2021 yılı için 9706,203 tCO2e; 2022 yılı için 6566,128 tCO2e; 2023 yılı için 5483,656 tCO2e ve 2024 yılı için 4021,311 tCO2e olarak hesaplanmıştır. Tüm yıllar için üretim sırasında toplam karbon emisyon değerine en çok katkıda bulunan faaliyet yakıt tüketimidir. Yakıt tüketimini sırasıyla doğal gaz ve elektrik tüketimi takip etmiştir. Değerlendirilen yıllar arasında en yüksek toplam karbon emisyon değeri 2020 yılı için belirlenmiştir. İşletmede elektrik tüketiminden kaynaklanan toplam karbon emisyon miktarını en aza indirmek için güneş enerji sistemlerine geçiş önerilmektedir. Tesis üretim alanı ve kapasitesi göz önünde bulundurulduğunda 1749 m2'lik bir alanda kurulacak olan 673 adet monokristal güneş enerjisi panelleri ile elektrik ihtiyacı yenilenebilir enerjiden sağlanmış olacaktır. Karbon emisyon oluşumunu, kirlilik yükünü azaltmak ve 2050 yılı hedeflerine ulaşabilmek için yenilenebilir kaynakların ve çevre dostu malzemelerin kullanımı büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the carbon emissions from the production process of a facility that produces concrete and concrete products in Muğla. The distributions of the facility's activity data were determined according to the Greenhouse Gas Protocol (GHG) and ISO 14064-1:2018. The emission sources in the facility were detected as the fuel used for personnel transfer and product consignment, electricity, natural gas and water use required in the production process, and waste and wastewater generation. Carbon emission amounts were calculated and evaluated for 2020-2024 according to the IPCC-Tier 1 methodology. While DEFRA and IPCC databases were used for emission factors, the Republic of Turkey Ministry of Energy and Natural Resources, Department of Energy Efficiency and Environment, Turkey National Electricity Grid Emission Factor was used for electricity emission factor data. The global warming potentials of the three main gases that create the greenhouse effect (CO2, CH4 and N2O) were taken into account in order to determine the total carbon emission in terms of tCO2e. According to the business activity data, the total carbon emission value was calculated as 10270.491 tCO2e for 2020; 9706.203 tCO2e for 2021; 6566.128 tCO2e for 2022; 5483.656 tCO2e for 2023 and 4021.311 tCO2e for 2024. Fuel consumption was the activity that contributed the most to the total carbon emission value during production for all years. Fuel consumption was followed by natural gas and electricity consumption, respectively. The highest total carbon emission value among the evaluated years was determined for 2020. It is recommended to use solar energy systems to minimize the amount of total carbon emission caused by electricity consumption in the facility. Considering the facility's production area and capacity, electricity demand can be provided by renewable energy with 673 monocrystalline solar energy panels to be installed in an area of 1749 m2. The use of renewable resources and environmentally friendly materials is important to reduce carbon emissions, and pollution load and achieve 2050 targets.