Bursa'da yaşayan Arnavutlar'ın geçiş dönemleri üzerine bir inceleme
A study on the transition period of Albanians living in Bursa
  1. Tez No: 928183
  2. Yazar: AYŞENUR TANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, insan hayatının geçiş dönemleri olan doğum, sünnet, askerlik, evlenme ve ölüm ele alınmıştır. Bir toplumun kültürüne ait birçok gelenek, görenek, âdet, inanış ve uygulama bu dönemlerin içinde yaşatılmaktadır. Bursa'ya göç edip bu şehirde yaşamlarını sürdüren Arnavutların kendi kültürel kimliklerini yitirmedikleri, gelenek, görenek, âdet, inanış ve uygulamalarını sürdürdükleri görülmektedir. Araştırma gerçekleştirilmeden önce konu ile ilgili araştırma yapılıp, yazılı kaynaklar tespit edilip, bu yazılı kaynaklar sınıflandırılmıştır. Derleme aşamasına geçtiğimizde Bursa'nın çeşitli mahallelerinde yaşayan Arnavutlar ile görüşmeler sağlanarak konu için en uygun olacak kaynak kişiler belirlenmiş ve bu kaynak kişiler ile görüşmeler yapılmıştır. Derlemeler esnasında görüşme ve gözlem yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma yapılırken ses kayıt cihazı, fotoğraf makinesi, telefon ve bilgisayar gibi araç-gereçlerden yararlanılmıştır. Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı, yöntemi ve niteliği hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde göç ve kültür ilişkisi, Arnavutluk ve Arnavutların Bursa'ya göçleri hakkında bilgi verilmiş, Bursa'daki Arnavutların yerleşim yerleri belirtilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise Bursa'da yaşayan Arnavutların geçiş dönemlerinde sürdürmekte olduğu gelenek, görenek, inanış ve uygulamalar incelenmiştir. Araştırma sonuç, kaynakça, fotoğraflar ve ekler ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, birth, circumcision, military service, marriage and death, which are transition periods of human life, are discussed. Many traditions, customs, customs, beliefs and practices belonging to the culture of a society are kept alive in these periods. It is seen that the Albanians who migrated to Bursa and lived in this city did not lose their cultural identity and continued their traditions, customs, customs, beliefs and practices. Before the research was carried out, research on the subject was carried out, written sources were determined and these written sources were classified. When we went to the compilation stage, interviews were made with Albanians living in various neighborhoods of Bursa and the most suitable source people were determined and interviews were made with these source people. Interview and observation methods were used during the compilations. During the research, tools such as voice recorder, camera, phone and computer were used. The work consists of an introduction and two parts. In the introduction, information is given about the purpose, method and nature of the work. In the first part of the study, information was given about the relationship between migration and culture, the migration of Albanians and Albanians to Bursa, and the settlements of Albanians in Bursa were mentioned. In the second part of the study, the traditions, customs, beliefs and practices of the Albanians living in Bursa during the transition periods were examined. The research ends with the result, bibliography, photographs and appendices.