Eksik rekabet koşullarında firma davranışı: Türk cam sektörüne uygulama
Firm attitude in the non-perfect competitive market: Application to Turkish glass sector
  1. Tez No: 92821
  2. Yazar: BEHİYE SİNEM ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
142 ÖZET Gerçek ekonomik hayatta en fazla görülen piyasa türü olan oligopol piyasasının diğer piyasalardan ayrılan yönü, satıcıların davranışları arasındaki bağımlılıktır. Bu bağlılık piyasada dengeyi açıklayabilecek tek bir kuramın oluşturulmasını olanaksız kılmaktadır. Oyun kuramı, kararlarının sonuçlarını tam olarak tahmin edemeyen, rasyonel, karar alıcı bireyler arasında geçen etkileşimleri analiz eder. Teorilerin hareket noktası rekabetten zarar görmek istemeyen oligopolcülerin, bir monopolcü gibi hareket ederek sağlayacakları en yüksek kan aralarında paylaşacak anlaşmalar yapmalarıdır. Eksik rekabet piyasalarına bir örnek teşkil eden Türk Cam sektörüne oyun teorisi uygulanmış, tek dönemli oligopol modellerinden Cournot dengesi ve Stackelberg modeli kullanılmıştır. Sektörden ürün olarak düzcam seçilmiştir. Düzcam ürünü için oluşturulan Stackelberg duopolist modelini, Cournot duopolist modeli ile karşılaştırdığımızda; aynı maliyet ve talep fonksiyonlarına rağmen fiyat düzeyi Stackelberg modelinde daha düşüktür. Dolasıyla duopolistlerden birinin daha çok bilgiye sahip olması tüketiciler açısından yarar sağlamaktadır. İkinci olarak, toplam kar Stackelberg modelinde daha düşük olmakla birlikte, Türkiye Şişe Cam Cournot'daki duopolist firmalardan daha avantajlı durumdadır, oysa takipçi firma daha kötü durumdadır. Cam sektöründe maliyet fonksiyonlarını belirlemek mümkün olmadığından ve firmalar bu bilgilerini saklı tutmalarından dolayı % 20 kar marjı ile çalıştıkları kabul edilerek maliyet 2000 olarak alınmıştır. Bu modelleri kullanmak isteyen firmalar kendi maliyet fonksiyonlarını detaylı ve olması gerekene uygun bir biçimde oluşturabileceklerinden, gerçeğe daha yakın sonuçlar elde etmeleri mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
143 SUMMARY The differency between other markets and the oligopolistic market which is the most of market type that can be seen in the real economic life, is the dependancy between the behaviours of the salers. This dependancy makes impossible the creation of a unique theury explaining the equilibrium in the market. The game theory analyses affectations between the rational, decision maker individuals who cannot guess precisely the results of the decisions. The point of actions of the theories is that the oligopolistic who do not want to get dommages because of the competition, make deals in which they will sharebetween each other the maximum interest that they will provide by acting as a monopolistic. The game theory has been applied and fom the unique period models the Cournot equilibrium and the Stackelberg model have been used in the Turkish Glass sector which is a sample for the non-perfect competitive market. Flatglass was chosen as product in the sector. When we compare the Stackelberg duopolistic model and the Cournot duopolistic model that have been created for the flatglass product; although the same cost and demand functions, comparing to the Stackelberg model the price level lower. Consequently, the fact that one of the oligopolistics has more informations can efficient for the consumers. Secondly, while the total interest is higher in the Stackelberg model,“ Türkiye Şişe Cam”is more advantageous than the other duopolistic firms in Cournot, nevertheless the follower firm is in a worst position. As it is impossible to determine the cost functions in the glass sector and as the firms keep the informations in secret, accepting that they work with a 20% interest marge, the cost has been taken as 2000. As they can create their costfunctions in details and conform to as it must be, the firms which want to use these models can get results which can be closer to the reality.