3568 sayılı Yasa kapsamında işletmelerde muhasebe ve vergi denetimleri
Accounting and tax audits in the companies regarding law No. 3568
  1. Tez No: 92822
  2. Yazar: MUSTAFA UĞUR AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
211 ÖZET Tam tasdik yetkisinin yeminli mali müşavirlere verilmesiyle birlikte, işletmeler kendilerini hem olası kamu denetimlerine hazırlamak hem de sorumluluklarını paylaşabilmek maksadıyla yeminli mali müşavirlerden tam tasdik hizmeti almaktadırlar. Yeminli mali müşavirlerin işletmelerin faaliyet dönemleri sonucunda hesaplamış oldukları Kurumlar Vergisinin doğruluğunu tasdik edebilmesi için işletmelerin faaliyetlerinin doğru şekilde kayıtlara yansıtıldığını denetlemesi gerekmektedir. Yeminli mali müşavirlere tam tasdik yetkisi verilmesiyle birlikte yeminli mali müşavirler önemli bir gelir kaynağı elde etmelerinin yanı sıra denetledikleri işletmelerin yapmış oldukları hatalardan devlete karşı müteselsil sorumlu hale gelmişlerdir. Bu bakımdan yeminli mali müşavirlerce yapılan denetimler ayrıca önem kazanmıştır. Çalışmada öncelikle denetim yöntemleri ve denetim yapmaya yetkili makamlar dikkate alınmak suretiyle; işletmelerde denetim fonksiyonunun işlevi ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezin esas amacı olarak işletmelerde yeminli mali müşavirlerce yapılan denetim, dönemleri ve konuları itibariyle ayrı olarak ele alınmış, ve denetimlerde seçilmesi gereken denetim yöntemi açıklanmaya çalışılmıştır. Bunların yanında, kurumun faaliyette bulunduğu yılla ilgili olarak vermekle yükümlü olduğu vergiler ve düzenlemekle yükümlü oldukları mali tablolar incelenmiştir. Uygulamada çok çeşitlilik gösteren denetim yöntemlerinin belli standartlar çevresinde oluşturulabilmesi amacıyla çalışma esnasında farklı yeminli mali müşavirlerin çalışma dosyaları, kriterleri ve raporları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
212 ABSTRACT After the right to give certification of the companies was given to sworn certified public accountants, companies began to require certification services from sworn certified public accountants in order to share their responsibilities and to protect themselves from possible governmental audits. In order to certify the corporate tax calculations at the end of the financial year, sworn certified public accountants have to check the correctness of the records of the company's transactions by means of a tax audit. Obtaining the right to certify companies has become an important source of income for sworn certified public accountants, but on the other hand they are also jointly and severally liable to the government as well as the company. This gives greater significance to certification performed by sworn certified public accountants. During the study, the function and importance of the audit are primarily, explained by considering the audit techniques and the personnel who have authorisation for auditing a company. As the main theme of the study auditing periods and areas for audit are considered separately and the study attempted to determine the most suitable audit techniques. As well as these, the tax burden and the financial statements for the financial year required from companies were also reviewed. As advisors use widely differing audit techniques, in order to determine specific standards for audit practice, working papers, criteria and certification reports of various sworn certified public accountants were reviewed during the study. DOKÛHAMASYON