Sağlık hizmetleri pazarlamasında tutundurma politikası; sağlık personeli ve hastaların reklama yönelik görüşlerine ilşkin bir devlet hastanesi örneği
Promotion in health care marketing; Ideas of health care employes and patients to advertisement in a state hospital
  1. Tez No: 92820
  2. Yazar: HAKKI USTA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünyada ve Türkiye'de sağlık hizmetlerinin tanıtımında pazarlama araçlarının kullanılması yeni bir konudur. Sağlık kurumlarının da diğer kurumlar gibi, hizmet sunduktan pazarda sürekliliklerini sağlamak için pazarlama araçlarına ihtiyaç duydukları görülmektedir. Türkiye'de de son yıllarda sağlık hizmetleri pazarlaması alanında akademik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı da sektörde çalışan yöneticilere ve bu konuda akademik araştırma yapacak kişilere bilgi sunmaktır. Bu çalışma literatür ve alan araştırması yapmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 207 hastası ve 201 çalışanına bu konuyla ilgili iki farklı anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler khi-kare, studenfs-t testi, tek yönlü varyans analizi ve iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testleri ile test edilmiştir. Bu çalışmada ana başlıklarıyla, sağlık hizmetleri pazarlaması, sağlık hizmetlerinde tutundurma, sağlık hizmetlerinde reklam ve politikaları (Hukuki yönü, etik yönü, reklam kampanyası planlaması), hasta ve sağlık personelinin reklamla ilgili düşünceleri ve bu düşüncelerin karşılaştırılması, araştırma sonuçlan ve sonuca yönelik öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Using marketing tools in health care publicity is a new subject around whole word and Turkey. It is seemed that like other institues, health care institutes need market tools to provide their continuity in the market which they render services. In recent years, academic studies in health care marketing area have been done also in Turkey. This is study aims representing information to health care sector menagers and academic studies. Moreover, this study is composed of two sections, as literature and regional research. in research comprehension, two different polls related to this subject have been applied to 207 patients and 201 employees of Ankara Numune Hospital. The datas obtained from these pools are tested with khi-square, student s-t test one way variance analysis and importance tests of distinction between two percentage. in this study, as headlines; health care marketing, promotion in health care marketing, health care advertisement and policies (legal way, ethical way, advertisement organization planning), ideas of patients and health care employees related to advertisement and comparison of these ideas, research results and suggestions to the result are situated.