Kadın futbolcuların kişilik özelliklerine göre liderlik yönelimlerinin incelenmesi
Examination of leadership orientations of female football players according to their personality traits
- Tez No: 928234
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BAYAZIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, kadın futbolcuları kişilik özellikleri ve liderlik yönelimleri açısından incelemektir. Yöntem: Araştırmamız; temel felsefesi bakımından uygulamalı, amacı bakımından açıklayıcı, yöntemi bakımından nicel ve ilişkisel tarama, süresi bakımından kesitsel ve analiz birimi bakımından gruptur. Araştırmanın evrenini Türkiye Futbol Federasyonu 2022-2023 sezonu kadın futbol liglerinde (Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig) yer alan kulüplerde lisanslı ve aktif olarak mücadele eden toplam 1409 kadın futbolcu oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin kişisel verilerinin toplanabilmesi adına kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Bu formda; yaş grubu, anne mesleği, baba mesleği, eğitim düzeyi, lig seviyesi, oynadığı mevki ve millilik durumu ile ilgili 7 adet soru bulunmaktadır. Katılımcıların, beş temel kişilik özelliğini ölçebilmek için Gosling ve arkadaşları (2003) tarafından geliştirilen ve Atak (2013) tarafından Türkçeye uyarlanmış olan“On-Maddeli Kişilik Ölçeği (OMKÖ)”, liderlik yönelimlerini belirleyebilmek için Dursun, Günay ve Yenel (2019) tarafından geliştirilmiş olan“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği (ÇYLYÖ)”kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 paket programlarında analiz edilmiştir. SPSS 25 paket programında verilerin normal dağılıma uygun olup olmadıklarını belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmış ve bu değerlerin -2 ve +2 arasında olduğu görülmüştür. Veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testlerle analizler gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı istatistiksel hesaplamalar (frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma), bağımsız değişkenlerde 3 ve daha fazla olan değişkenler için One-Way ANOVA kullanılmıştır. One-Way ANOVA aracılığı ile gerçekleştirilen işlemlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Anlamlı farklılığın kaynaklandığı grubun belirlenmesi için LSD testi kullanılmıştır. İki ölçek arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to analys female football players in terms of personality traits and leadership orientations. Method: Our research is applied in terms of its basic philosophy, explanatory in terms of its purpose, quantitative and relational survey in terms of its method, cross-sectional in terms of duration and group in terms of unit of analysis. The population of the study consists of a total of 1409 female football players who are licensed and actively competing in the clubs in the women's football leagues (Super League, 1st League, 2nd League and 3rd League) in the 2022-2023 season of the Turkish Football Federation. Purposive sampling technique was used in sample selection. A personal information form was used to collect personal data of the individuals participating in the study. In this form, there are 7 questions about age group, mother's occupation, father's occupation, education level, league level, position played and nationality status. In order to measure the five basic personality traits of the participants, the 'On-Material Personality Scale (OMPS)' developed by Gosling et al. (2003) and adapted into Turkish by Atak (2013), and the 'Multifaceted Leadership Orientations Scale (MLOS)' developed by Dursun, Günay and Yenel (2019) were used to determine their leadership orientations. The data were analyzed in SPSS 25 package programs. In the SPSS 25 package program, skewness and kurtosis values were checked to determine whether the data were suitable for normal distribution and it was seen that these values were between -2 and +2. Since the data were normally distributed, parametric tests were used to analyze the data. Descriptive statistical calculations (frequency, percentage, mean and standard deviation) and One-Way ANOVA were used for variables with 3 or more independent variables. The significance level was taken as 0.05 in the procedures performed by means of One-Way ANOVA. LSD test was used to determine the group from which the significant difference originated. Pearson correlation analysis was performed to determine the relationship between the two scales.