X ve Y kuşağının kişilik özelliklerinin hedonik açlık ve besin neofobisi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of personality traits of generation X and Y on hedonic hunger and food neophobia
  1. Tez No: 928233
  2. Yazar: BÜŞRA BAŞAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP AKÇİL OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, X ve Y kuşaklarının kişilik özelliklerinin hedonik açlık ve besin neofobisi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma Mayıs-Temmuz 2024 tarihleri arasında Ankara'nın çeşitli ilçelerinde yaşları 24 ile 60 arasında değişen X ve Y kuşaklarından gönüllü 306 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve sağlık durumlarına ilişkin sorularla; Beş Faktörlü Kişilik Envanteri (BFKE), Besin Gücü Ölçeği (BGÖ), Görsel Analog Skalası (GAS) ve Besin Neofobisi Ölçeğinden (BNÖ) oluşan anket yüz yüze uygulanmıştır. Veriler SPSS v22 programıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda her iki kuşağında cinsiyet oranları (%50.3 kadın, %49.7 erkek) aynı bulunmuştur (p>0.05). Kuşaklar arasında yalnızca dışadönüklük ve açıklık alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05). Kuşakların BFKE alt boyutlarının hedonik açlık üzerindeki doğrudan etkisi incelendiğinde; her iki kuşakta da sorumluluğun negatif, ancak Y kuşağında uyumluluk ve nevrotikliğin pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Sonuç olarak, kuşakların belirli kişilik özelliklerinin hedonik açlık ve besin neofobisi üzerinde etkisi olabileceği görülmüştür. Bu bulgular, bireylerin kişilik özelliklerinin etkileri düşünülerek bireyselleştirilmiş beslenme müdahalelerinin iyileştirilmesine ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of personality traits of Generations X and Y on hedonic hunger and food neophobia. The research was conducted between May 2024 and July 2024 with a sample of 306 voluntary participants aged 24 to 60 from various districts of Ankara, representing both generations. Participants were administered a face-to-face survey comprising sociodemographic characteristics, dietary habits and health status questions related to, including the Five-Factor Personality Inventory (FFPI), the Power of Food Scale (PFS), the Visual Analog Scale (VAS), and the Food Neophobia Scale (FNS). Data were analyzed using SPSS v22. As a result of the analyses, the gender ratios of both generations (50.3% female, 49.7% male) were found to be the same (p>0.05). A significant difference was found between the generations only in extraversion and openness subdimensions (p0.05). An analysis of the direct effect of FFPI subdimensions on hedonic hunger showed that conscientiousness had a negative effect in both generations, while agreeableness and neuroticism had positive effects in Generation Y (p0.05). As a result, it was observed that certain personality traits of generations may have an effect on hedonic hunger and food neophobia. These findings may shed light on improving individualised nutrition interventions by considering the effects of personality traits of individuals.