Kuveyt'te son müşteri için e-ticaret profili ve müşteri davranışlarının analizi
Profile of e-commerce for end-customer in Kuwait and analysis of customer behavior
- Tez No: 928257
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımızda yenilikler meydana gelmektedir. İnsanların yoğun programları ve kişisel ihtiyaçlarına zaman ayıramamaları, yenilikleri ve yeni arayışları teşvik etmektedir. Birçok çalışan, iş haftası boyunca alışveriş yapmaya vakit bulamayabilir. Bu durum, çevrimiçi alışverişin ortaya çıkmasına yol açmıştır. İnternet üzerinden alışveriş yapmak, bireylerin fiziksel mağazalara gitmeden ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak tanımaktadır. Bazı müşteriler çevrimiçi alışverişi bir risk olarak görürken, bazıları ise bunu pratik bir seçenek olarak değerlendirmektedir. Bu anket, müşterilerin çevrimiçi alışverişe yönelik görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Veriler anket yoluyla toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Demografik faktörleri karşılaştırmak amacıyla T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Bu çalışma, yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir gibi demografik faktörlerin müşterilerin internetten alışverişe yönelik görüşlerini nasıl etkilediğini incelemiştir. Çalışmada, çevrimiçi alışverişe yönelik müşteri tutumları üzerinde kolaylık, karşılaştırılabilirlik, zaman tasarrufu, ürün çeşitliliği, uygun fiyat, önceki deneyimler, ödeme yöntemleri, web sitesi özellikleri ve teslimat süresi gibi birçok faktörün etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma, yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir gibi demografik faktörlerin müşterilerin çevrimiçi alışverişe yönelik tutumlarını etkilemediğini ortaya koymuştur. Kolaylık, ürün çeşitliliği, web sitesi özellikleri ve teslimat süresi, alıcıların çevrimiçi alışverişe yönelik tutumlarını etkileyen faktörler arasında yer almamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, innovations are occurring in our life. People's busy schedules and lack of time for personal requirements inspire innovation and new ways of seeking. Many workers may not have time to buy throughout their workweek. This led to online purchasing. Internet buying allows individuals to fulfil their wants without having to visit physical establishments. Some customers view internet buying as a danger, while others regard it as a convenient option. This survey seeks to examine customers' opinions towards online buying. Data was acquired by survey. Multiple regression analysis was used to assess the association between variables. T-tests and One-Way Variance Analysis (ANOVA) were used to compare demographic factors. This study examined how demographic parameters including age, gender, education, and income influence customers' views towards internet buying. The study examined the impact of many factors on client attitudes towards online purchasing, including convenience, comparability, time savings, product diversity, affordability, previous experiences, payment methods, website features, and delivery time. The investigation revealed that demographic parameters including age, gender, education, and income do not influence customers' attitudes towards online buying. Convenience, product variety, website features, and delivery time are not factors that influence buyers' attitudes towards online purchasing.