Evli çiftlerde manevi yönelim ve mutluluk ilişkisi
The relationship between spiritual orientation and happiness in married couples
  1. Tez No: 928267
  2. Yazar: HAKAN İŞİNATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA NURDAN YAĞLI SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Aile kurumunun ortaya çıkması ve bu kurumun sağlıklı bir şekilde devam etmesi temelleri sağlam atılmış bir evliliğe bağlıdır. Gerek evlilik ve gerekse aile için önemli olan bu birliktelikte sürekliliğin sağlanmasıdır. Bu çalışmada evli çiftlerin manevi yönelimlerinin mutluluk ile ilişkisini araştırılarak, evliliğin mutlu bir şekilde devamını sağlamada maneviyatın rolünü tespit etmek ve mutlu bir evliliğe katkısını verilerle ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu bağlamda Ankara ve ilçeleri dikkate alınarak 306 evli birey ile anket çalışması yapılmıştır. Çiftler araştırmacı tarafından seçilmiş, çalışmada Oxford mutluluk ölçeği ile manevi yönelim ölçeği ve demografik bilgi edinebilmek için ise kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre düzenlenmiştir. Tezimizin kaynak gösteriminde APA atıf sistemi kullanılmıştır. Mutluluğun ve maneviyatın, sosyo-demografik etkenler ile ilişkisi incelenerek bunların evliliğe olumlu ya da olumsuz, nasıl ve ne oranda katkı sağladıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Örneğin yaş, gelir durumu, cinsiyet ve eğitim durumu gibi unsurların, mutluluk ve maneviyat ile ilişkilerinde bir takım değişkenliklere yol açtığı, kimi zaman olumlu, kimi zamanda olumsuz olarak sonuç verdiği görülmüştür. Cinsiyet değişkenliği mutlulukta anlamlı bir farklılaşma gösterirken manevi yönelimde anlamlı bir farklılığa sebep olmadığı, bununla beraber çocuk durumu değişkeni ve yaş değişkenin ise mutluluk ve manevi yönelim açısından anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı görülmüştür. Eğitim değişkeni açısından elde edilen verilerde eğitim düzeyleri yüksek olan evli çiftlerin mutluluk oranları yüksek çıkarken aynı sonuç manevi yönelimde de gözlemlenmiştir. Gelir seviyesi verileri yüksek olanlarda ise mutluluk seviyesi artarken manevi yönelim açısından önemli bir farklılığa neden olmamıştır. Elde etmiş olduğumuz bu ve benzeri veriler bu değişkenlerin esas itibariyle hem mutluluk hem de maneviyatın şekillenmesin de etkin olduklarını göstermektedir. Mutluluk ve manevi yönelimin kendi aralarındaki ilişkiye yönelik bulgularda mutluluk düzeyleri ile manevi yönelim seviyeleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu ilişki bize manevi yönelim seviyesi arttıkça mutluluk düzeyinin de arttığı göstermektedir. Çalışma, çiftlerin mutluluğuna katkısının önemini ve etkisini ortaya koyması bakımından manevi yönelimin ne derece gerekli olduğunu gösterdiği ve ailelerin daha mutlu ve anlamlı bir evlilik hayatı yaşamalarının manevi yönelime gösterecekleri eğilim ile ilişkili olduğunu kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of the family institution and its healthy continuation depend on a marriage with solid foundations. What is important for both marriage and family is to ensure continuity in this union. In this study, it was aimed to investigate the relationship between married couples' spiritual orientations and happiness, to determine the role of spirituality in ensuring the happy continuation of marriage and to reveal its contribution to a happy marriage with data. In this context, a survey was conducted with 306 married individuals, taking into account Ankara and its districts. The couples were selected by the researcher, and the Oxford happiness scale and spiritual orientation scale were used in the study, and a personal information form was used to obtain demographic information. The research is organized according to the relational scanning model. By examining the relationship between happiness and spirituality and socio-demographic factors, it has been tried to determine how and to what extent they contribute to marriage, positively or negatively. For example, it has been observed that factors such as age, income level, gender and education level cause some variability in their relations with happiness and spirituality, sometimes giving positive and sometimes negative results. It was observed that while gender change showed a significant difference in happiness, it did not cause a significant difference in spiritual orientation, and the child status variable and age variable did not reveal a significant difference in terms of happiness and spiritual orientation. In the data obtained in terms of the education variable, the happiness rates of married couples with higher education levels were higher, while the same result was observed in spiritual orientation. While the level of happiness increased in those with high income levels, it did not cause a significant difference in terms of spiritual orientation. These and similar data we have obtained show that these variables are essentially effective in shaping both happiness and spirituality. In the findings regarding the relationship between happiness and spiritual orientation, a positive and significant relationship was detected between happiness levels and spiritual orientation levels. Therefore, this relationship shows us that as the level of spiritual orientation increases, the level of happiness also increases. The study shows how necessary spiritual orientation is in terms of revealing the importance and effect of its contribution to the happiness of couples, and proves that families' having a happier and more meaningful married life is related to their tendency towards spiritual orientation.