X, Y ve Z kuşaklarının vardiya sisteminde motivasyon dinamikleri: Veri merkezi çalışanları üzerinde bir inceleme
Understandi̇ng motivation dynamics in the shift system of generations X, Y and Z: Research on employees at datacenter
  1. Tez No: 928266
  2. Yazar: YALÇIN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tüm işletmeciler çalışanlarının daha verimli olmaları için kendi organizasyonları içinde farklı kuşaklara ait çalışanların motivasyonlarını artırmak için değişik yöntemler aramaktadırlar. Literatürde yapılan araştırmalarda X kuşağının ağırlıklı olarak içsel motivasyona önem verdikleri buna karşılık Y ve Z kuşağının ise dışsal motivasyon ile daha fazla motive olduklarına dair bulgulara ulaşılmaktadır. Bu işletmelerden biri olan Veri Merkezi teknoloji şirketlerinde de farklı kuşaklar bir arada çalışmaktadırlar. Bu çalışmada, X, Y ve Z kuşağında yer alan beyaz yakalı çalışanların vardiya çalışma sisteminde motivasyonlarını artıran ve azaltan unsurların kuşaklar arası anlaşılması, farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda; çalışmanın örneklemi olarak İstanbul Başakşehir'de bulunan veri merkezi teknoloji işletmesinde 7/24 vardiya sisteminde çalışan tamamı beyaz yaka 5 kişi X kuşağı, 5 kişi Y kuşağı ve 5 kişi Z kuşağı çalışma grubu olarak seçilmiştir. Çalışma grubu ile nitel analiz kapsamında mülakat yapılmıştır. Görüşmeler not tutma yöntemiyle kayıt altına alınmış, içerik analizi ile analiz edilmiştir. Analiz neticesinde iş yaşam dengesi, psikolojik etkenler, ekonomik etkenler, sağlık üzerindeki etkenler, çalışma koşulları ve pragmatik etkenler temalarına ulaşılmıştır. Çalışma bulguları ışığında araştırmacılar ve işletmeler için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
All operators are looking for different method to increase the motivation of employees belonging to different generations within their organization in order for their employees to be more productive. In the studies conducted in the literature, it has been found that the X generation mainly attaches importance to intrinsic motivation while the Y and Z generation is more motivated by extrinsic motivation. Different generations work together in Data Center technology companies, which is one of these businesses. In this study, it is aimed to determine whether the factors that increase or decrease the motivation of the employees in the X, Y and Z generation in the shift working system differ between the generations. In this context; As the sample of study 5 employee from generation X, 5 employee from generation Y and 5 employe from generation Z are, all of whom work in the 24/7 shift system in the data center tecnology company in İstanbul Başakşehir location were selected as the subjects, and focus working group were formed within the scope of qualitative analysis and one to one interviews were conducted. The results of the interviews were recorded by note-taking method, analyzed with content analysis. As a result of the analysis, the themes of work life balance, psychological factors, economic factors, health factors, working conditions and pragmatic factors were reached. In the light of the study findings, suggestions were made for researchers and businesses.