A qualitative study on lived experiences of adults with congenital heart disease
Konjenital (Doğuştan) kalp hastalığı olan yetişkinlerin yaşadıkları deneyimler üzerine nitel bir çalışma
- Tez No: 928268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı doğuştan kalp hastalığı olan yetişkinlerin deneyimlerini araştırmaktır. Bu amaçla yaşamının bir döneminde konjenital kalp hastalığı tanısı almış yaşları 20-57 arasında değişen 13 katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmelerden elde edilen verilerin tematik analizi sonucunda 12 tema ortaya çıkmıştır. Belirlenen temalar varoluşun dört boyutu (fiziksel, sosyal, kişisel ve tinsel) ile kategorize edilerek incelenmiştir. Her bir boyut üçer temayı kapsamaktadır. Fiziksel boyut, bedenselleşme, fiziksel kısıtlamalar ve duygusal tepkileri içermektedir. Sosyal boyutun temaları arasında başkalarından yardım ve destek almak, iletişim ve yalıtım yer almaktadır. Kişisel boyutun üç teması kendini bilme, kendi deneyimine sahip çıkmak ve kişisel limit ve sınırlardır. Son olarak tinsel boyutun temaları arasında hayatta anlam arayışı, kişinin kendi ölümü üzerine düşünmesi ve sonluluk fikri yer almaktadır. Ortaya çıkan bulgular mevcut literatür kapsamında tartışılmış bulguların önemi, sınırlamalar ve ileri araştırmalar için fikirler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the experiences of adults with congenital heart disease. For this purpose, 13 participants aged 20-57 who were diagnosed with congenital heart disease at some point in their lives were included in the study. As a result of thematic analyses obtained from semi-structured online interviews, 12 themes were emerged. The themes were categorized and investigated with four dimensions (physical, social, personal and spiritual) of existence. Each dimension includes three themes. The physical dimension includes embodiment, physical restrictions and emotional reactions. The themes of the social dimension include receiving help and support from others, communication and isolation. The three themes of the personal dimension are self-knowledge, owning his/her own experience and personal limits and boundaries. Lastly, the themes of the spiritual dimension include the search for meaning in life, thinking about his/her own death and the idea of finitude. The findings were discussed in the context of the existing literature and the importance of the findings, limitations and ideas for further research were presented.