Jacques Lecoq'un Buffon tiyatrosuna bir uyarlama örneği: Antiantigone
An adaptation example of Jacques Lecoq's buffoon theatre: Antiantigone
  1. Tez No: 928274
  2. Yazar: GARİP CAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN ÖZİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, Sofokles'in Antigone tragedyasını, Jacques Lecoq'un bufonesk estetiği ve pedagojisiyle yeniden yorumlayarak, trajik yapının grotesk ve karnavalesk unsurlar aracılığıyla nasıl dönüştürülebileceğini araştırır. Lecoq'un maskeler ve beden odaklı tiyatro yaklaşımıyla, geleneksel dramatik yapının ötesine geçen bir anlatım dili geliştirilmiştir. Çalışma, tiyatro sahnesinin estetik bir deneyim alanı olarak toplumsal eleştiri ve mizahla birleşebileceğini savunur. Bu bağlamda, maskenin sadece bir aksesuar değil, aynı zamanda bedenle bütünleşen bir performans unsuru olduğu vurgulanmıştır. Tez, Lecoq'un yöntemlerinin çağdaş tiyatrodaki estetik ve anlatı olanaklarını genişleten bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis reinterprets Sophocles' Antigone through Jacques Lecoq's bouffonesque aesthetics and pedagogy, exploring how the tragic structure can be transformed via grotesque and carnivalesque elements. By employing Lecoq's mask and body-centered theater approach, a narrative language beyond the traditional dramatic framework has been developed. The study argues that the theater stage can serve as an aesthetic space where social critique and humor converge. In this context, the mask is emphasized not merely as an accessory but as a performance element integrated with the body. The thesis demonstrates that Lecoq's methods can be utilized as a tool to expand the aesthetic and narrative possibilities of contemporary theater.