Çocukların mizacı, öğretmen-çocuk ilişkisi ve oyun davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between children's temperament, teacher-child relationship, and play behaviors
  1. Tez No: 928281
  2. Yazar: TUĞÇE CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, Ordu ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anasınıfı ve anaokullarında öğrenim gören 48-72 aylık 350 çocuk ve onların öğretmenleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, öğretmenlerden Öğretmen-Öğrenci İlişkisi ve Oyun Davranışları Ölçeği 'ni, ebeveynlerden ise Çocuklar İçin Mizaç Ölçeği' ni doldurmaları istenmiştir. Elde edilen bulgulara göre çocukların öğretmenleriyle kurmuş oldukları yakın ve çatışmalı ilişkilerin sosyal oyun davranışları ile negatif yönde anlamlı ilişkiler oluşturduğu gözlemlenirken aktif, ritmik, duygusal mizaç özelliğine sahip olan çocukların tepkisel mizaç özelliklerine sahip çocuklara oranla daha fazla sosyal oyun oynadığı sonucuna varılmıştır. Çalışmada tepkisel mizaç özelliğine sahip çocuklar daha çok itiş-kakış oyun davranışı sergiledikleri görülmüştür. Sessiz ve yalnız oyun davranışı sergileyen çocukların öğretmenleriyle yakın olmanın aksine daha çok çatışmalı ilişki içerisinde olduğu ve mizaç özelliklerinden Aktivite Düzeyi, Ritmiklik ve Dikkat-Sebat alt boyutlarının bu oyun davranışlarını negatif yönde yordadığı görülmüştür. Ayrıca 48 ay yaş grubundaki çocukların Sessiz Oyun davranışını daha çok tercih ettikleri sonucuna varılırken 60 aylık çocukların öğretmenleriyle çatışmalı ilişkilere diğer yaş grubundaki çocuklardan daha fazla girdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 350 children aged 48-72 months and their teachers from preschools and kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in Ordu Province. In the study, teachers were asked to complete the Teacher-Student Relationship and Play Behavior Scale, while parents were asked to complete the Temperament Scale for Children. The findings revealed a significant negative relationship between children's close and conflictual relationships with their teachers and their social play behaviors. Furthermore, it was found that children with active, rhythmic, and emotional temperament traits engaged in more social play compared to children with reactive temperament traits. The study also identified that children with reactive temperament traits exhibited more push-and-shove play behaviors. Children who displayed quiet and solitary play behaviors were found to have more conflictual relationships with their teachers, despite having closer relationships, and the temperament traits of Activity Level, Rhythmicity, and Attention-Persistence were found to negatively predict these play behaviors. Additionally, it was concluded that children in the 48-month age group preferred quiet play behaviors, while 60-month-old children engaged in more conflictual relationships with their teachers than children in other age groups.