Examination of the relationships between childhood trauma, dissociation, and relational needs
Çocukluk çağı travmaları, dissosiyasyon ve ilişkisel ihtiyaçlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 928282
  2. Yazar: BİLGE BİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı travmaları ile dissosiyasyon arasındaki ilişkiyi ve ilişkisel ihtiyaçların tatmininin bu ilişkiyi nasıl etkilediğini araştırmaktır. Çalışma 18-65 yaşları arasında 313 katılımcıyla (161 kadın ve 152 erkek) gerçekleştirilmiştir. Veriler sırasıyla Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Anketi, Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği ve İlişkisel İhtiyaçlar Tatmini Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 26.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde korelasyonel analiz ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Korelasyonel analizler çocukluk çağı travmaları, dissosiyasyon ve ilişkisel ihtiyaçlar tatmini arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizi, ilişkisel ihtiyaçlar tatmininin çocukluk çağı travmaları ile dissosiyasyon arasındaki ilişkide aracılık rolü olduğunu istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde göstermiştir. Sonuçlar, potansiyel kuramsal ve klinik çıkarımlar göz önünde bulundurarak, güncel literatür bağlamında açıklanmıştır. Ayrıca ilişkisel ihtiyaçlar tatmininin çocukluk çağı travmaları ve dissosiyasyon bağlamında potansiyel koruyucu rolünün altı çizilmiştir. İlişkisel ihtiyaçların doyumu, çocukluk çağı travmaları ve dissosiyasyon arasındaki ilişkileri daha kapsamlı bir şekilde anlayabilmek için gelecek dönemde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the relationship between childhood trauma and dissociation as well as how relational needs satisfaction affects this relationship. Study conducted with 313 participants (161 females and 152 males), aged between 18 and 65 years. Data was collected, respectively, using an Informed Consent Form, Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Dissociative Experiences Scale, and Relational Needs Satisfaction Scale. Data analysis was conducted using SPSS 26.0. Correlational design and hierarchical regression analysis were employed. The correlational analyses demonstrated significant relationships between childhood trauma, dissociation, and relational needs satisfaction. Hierarchical regression analysis acknowledged that relational needs satisfaction has a mediating role in the relationship between childhood trauma and dissociation. The findings are explained in the context of current literature by emphasizing the potential theoretical and clinical implications, highlighting the potential role of relational needs satisfaction's buffering role in the childhood trauma and dissociation context. Further research is essential to have a better understanding of the relationships among relational needs satisfaction, childhood trauma, and dissociation in a more comprehensive way.