Fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmış kadınların çocukluk çağı travması ve öfke ifade tarzının incelenmesi
Examination of childhood trauma and anger expression styles in women exposed to physical partner violence
- Tez No: 928280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın amacı, fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmış ve maruz bırakılmamış kadınların çocukluk çağı travması ve öfke ifade tarzı ilişkisini incelemektir. Araştırmanın ikincil amacı ise fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmış kadınların, çocukluk çağı travmasına maruz bırakılma ve öfkenin içte tutulması ile özkıyım düşüncesinin yordanmasını değerlendirmektir. Araştırmanın çalışma grubu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi'ne, Buca Belediyesi Özgecan Aslan Kadın Danışma Merkezi'ne, Gaziemir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi'ne, Bornova Belediyesi Kadın Danışma Birimi'ne başvuran ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Sığınakları'na sığınmış fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmış 18-65 yaş aralığındaki 81 kadındır. Kontrol grubu fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmadığını beyan eden 80 kadındır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) uygulanmak üzere verilmiştir. Verilerin analizi, Mann-Whitney U testi, Spearman korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi ve lojistik regresyon analizi ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, Fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmış kadınların çocukluk çağı travma düzeyleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzı düzeyleri pozitif yönde yordanmazken, fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmamış kadınların, çocukluk çağı travmalarının, sürekli öfke düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmış kadınların çocukluk çağı travmaları ve alt boyutları düzeyleri, fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmamış kadınlardan anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmış kadınların sürekli öfke düzeyleri, fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmamış kadınlardan anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmamıştır. Fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmış kadınların içte tutulan öfke düzeyleri, fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmamış kadınlardan anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Fiziksel partner şiddetine maruz bırakılmış kadınların, çocukluk çağı travmasına maruz bırakılması ve içte tutulan öfke ile özkıyım düşünceleri pozitif yönde yordanmaktadır. Kadına yönelik şiddetin etkilerini daha kapsamlı araştırıyor olmak şiddeti ve özkıyımı önleme çalışmalarına da ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between childhood trauma and anger expression styles in women who had and had not been exposed to physical partner violence. The secondary aim of the study is to evaluate the prediction of suicidal thoughts based on childhood trauma and suppressed anger in women who had been exposed physical partner violence. The study group consisted of 81 women, aged 18-65, who were exposed to physical partner violence and sought help at the Women's Counseling Centers of İzmir Metropolitan Municipality, Buca Municipality Özgecan Aslan Women's Counseling Center, Gaziemir Municipality Women's Counseling Center, Bornova Municipality Women's Counseling Unit and Women's Shelters of İzmir Metropolitan Municipality. The control group included 80 women who declared that they had not been exposed to physical partner violence. Participants were given the Sociodemographic Information Form, The Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), and The State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI). Data were analyzed using the Mann-Whitney U test, Spearman correlation analysis, simple linear regression analysis, and logistic regression analysis. The results of the analyses indicated that childhood trauma levels did not significantly predict trait anger and anger expression styles in women who had been exposed physical partner violence. However, among women who had not been exposed to physical partner violence, childhood trauma was found to have a significant impact on their trait anger levels. Women who had exposed physical partner violence had significantly higher levels of childhood trauma and its subdimensions compared to those who had not been exposed physical partner violence. However, their trait anger levels were not found to be significantly higher than those of the control group. Nevertheless, women who had experienced physical intimate partner violence had significantly higher levels of internalized anger compared to those who had not. Furthermore, exposure to childhood trauma and internalized anger significantly predicted suicidal thoughts in women who had been exposed physical partner violence. Investigating the effects of violence against women in a more comprehensive manner will provide valuable insights for efforts aimed at preventing violence and suicide.