1-3 yaş aralığındaki çocukların sosyal duygusal gelişimleri ile ebeveyn mizacı ve anne babalık becerilerinde öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the social-emotional development of children between the age range of 1-3, their parental temperament and self-efficacy in parenting skills
  1. Tez No: 947921
  2. Yazar: HATİCE HİLAL KARAGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, 1-3 yaş aralığındaki çocukların sosyal duygusal gelişimleri ile ebeveynlerin mizacı ve anne babalık becerilerinde öz yeterlikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılar, İstanbul'da bulunan Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve oyun atölyelerine kayıtlı ebeveyn ve çocuklar arasından kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, toplam 204 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama sürecinde; Demografik Bilgi formu, Enneagram Kişilik Ölçeği, Anne Babalık Becerilerinde Öz Yeterlik Ölçeği ve Vineland Sosyal Duygusal Erken Çocukluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik varsayımı test edilmiş, parametrik analiz yöntemlerinden ki-kare testi, tek yönlü ANOVA, bağımsız örneklem t testi; non-parametrik analiz yöntemlerinden Kruskall Wallis, Mann Whitney U testi ve Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, ebeveyn mizacının ebeveyn yaşına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ebeveyn öz yeterlik düzeyine bakıldığında, çocuğun cinsiyeti, kardeş sayısı, annenin çalışma durumu, babanın yaşı, öğrenim durumu ve algılanan gelir düzeyi gibi değişkenlere bağlı olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Bakıldığında, kız çocuğuna sahip ebeveynlerin erkek çocuğuna sahip ebeveynlere göre duygusal yeterlik düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmayan annelerin çalışanlara göre disiplin öz yeterlik düzeylerinin yüksek; günlük işler öz yeterlik düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir. 35 ve üzeri yaş grubundaki babaların günlük işler; üniversite mezunu babaların lise mezunu babalara göre disiplin öz yeterlik düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, yüksek gelir algısına sahip ebeveynlerin duygusal yeterlik, disiplin, oyun ve öğretme alt boyutlarında öz yeterlik düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların sosyal-duygusal gelişim puanlarına bakıldığında, çocukların cinsiyetine, çocuk-anne-baba yaşına, anne çalışma durumuna, baba öğrenim durumu ve mesleğine göre anlamlı farklılaşmanın olduğu görülmüştür. Bir yaşındaki kız çocuklarının erkek çocuklarına göre sosyal duygusal gelişimlerinin; üç yaşındaki çocukların diğer çocuklara göre kişilerarası iletişim becerilerinin daha iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. 35 ve üzeri yaş grubundaki anne-babaların çocuklarının kişilerarası iletişim becerilerinin daha iyi olduğu belirlenmiştir. Çalışan annelerin çalışmayan annelerin çocuklarına göre baş etme-uyum becerileri ve iki yaşındaki çocukların sosyal duygusal gelişim düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bir yaşındaki çocuklar arasında, üniversite mezunu babaların ilköğretim mezunu; memur babaların ise, işçi babaların çocuklarına göre sosyal duygusal gelişim düzeylerinin daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, ebeveyn mizacı ile anne babalık becerilerinde öz yeterlik düzeyleri ve çocukların sosyal duygusal gelişimleri arasında anlamlı farklılaşmanın olduğu görülmüştür. Bu farklılaşma ebeveyn mizacı ile anne babalık becerilerinde öz yeterlik toplam puanları, duygusal yeterlik, disiplin, günlük işler; bir yaşındaki çocukların sosyal duygusal gelişim düzeyleri ve baş etme-uyum becerileri arasındadır. Aynı zamanda, ebeveyn öz yeterliğinin çocukların sosyal duygusal gelişim becerileri ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, çocukların sosyal duygusal gelişimleri ile ebeveyn mizacı ve anne babalık becerilerinde öz yeterlik düzeyleri arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Bunun yanısıra, bazı demografik değişkenlerin ebeveyn mizacı, anne babalık becerilerinde öz yeterlik ve çocukların sosyal duygusal gelişim düzeyleri üzerinde anlamlı yordayıcılar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the social-emotional development of children aged 1-3 and the temperament of parents and their self-efficacy in parenting skills. In the study, the relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was used. The participants were determined by convenience sampling method among the parents and children registered in Family Health Centers (ASM) and play workshops in Istanbul, and a total of 204 people were included in the study. In the data collection process; Demographic Information form, Enneagram Personality Scale, Self-Efficacy Scale in Parenting Skills and Vineland Social Emotional Early Childhood Scale were used. In the analysis of the data, the assumption of normality was tested, and the chi-square test, one-way ANOVA, independent sample t-test from the parametric analysis methods; Kruskall Wallis, Mann Whitney U test and Spearman Correlation analysis from the non-parametric analysis methods were applied.According to the research findings, it was found that parental temperament differed significantly according to the age of the parent. When the level of parental self-efficacy was examined, it was determined that it differed significantly depending on variables such as the gender of the child, number of siblings, employment status of the mother, age of the father, education status and perceived income level. It was seen that the emotional efficacy levels of parents with girls were higher than those with boys. It was determined that unemployed mothers had higher disciplinary self-efficacy levels compared to employed mothers and lower daily chores self-efficacy levels. It was found that fathers in the 35 and over age group had higher daily chores self-efficacy levels; and university graduate fathers had higher discipline self-efficacy levels compared to high school graduate fathers. However, it was concluded that parents with a high income perception had higher self-efficacy levels in the emotional competence, discipline, play and teaching sub-dimensions. When the children's social-emotional development scores were examined, it was seen that there was a significant difference according to the gender of the children, age of the child-parent, employment status of the mother, education status of the father and occupation. The social-emotional development of one-year-old girls compared to boys; It has been determined that three-year-old children have better interpersonal communication skills than other children. It has been determined that children of parents aged 35 and over have better interpersonal communication skills. It has been observed that working mothers have higher coping and adaptation skills than children of non-working mothers and that two-year-old children have higher social emotional development levels. Among one-year-old children, it has been determined that university graduate fathers have better social emotional development levels than children of primary school graduates and civil servant fathers have better social emotional development levels than children of worker fathers. However, it has been observed that there is a significant difference between parental temperament and self-efficacy levels in parenting skills and children's social emotional development. This difference is between parental temperament and self-efficacy total scores in parenting skills, emotional competence, discipline, daily tasks; social emotional development levels of one-year-old children and coping and adaptation skills. It has also been determined that parental self-efficacy is related to children's social emotional development skills.The research results show that there is a relationship between children's social emotional development and parental temperament and self-efficacy levels in parenting skills. In addition, some demographic variables were found to be significant predictors of parental temperament, self-efficacy in parenting skills and children's social emotional development levels.