BİLSEM yöneticilerinin yetenek yönetimine ilişkin uygulamaları ve görüşleri
BİLSEM managers' practices and opinions regarding talent management
  1. Tez No: 928283
  2. Yazar: HANIMZER ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) bünyesinde yürütülen yetenek yönetimi uygulamalarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada nitel bir araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat soruları kullanılmıştır. Çalışmaya, İstanbul İlindeki çeşitli BİLSEM müdürleri katılmıştır. Araştırma, yetenek yönetimi kavramının BİLSEM bağlamında nasıl ele alındığını, mevcut uygulamaların neler olduğunu, bu uygulamaların hangi açılardan etkili olduğunu ve karşılaşılan zorlukları ortaya koymayı hedeflemektedir. Sonuçlar, yetenek yönetimi süreçlerinde farklı yaklaşımlar ve uygulamalar olduğunu, ancak bu süreçlerin standardizasyonunda ve sürdürülebilirliğinde sorunlar olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, hem eğitim politikaları hem de üstün yetenekli öğrencilerin gelişimi için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to put forward talent management practices carried out in Science and Art Centers (SACs), which provide education for gifted students. A qualitative research method was adopted, using semi-structured interview questions as the data collection tool. The study included participants from various BİLSEM directors across İstanbul. The research seeks to understand how the concept of talent management is approached within the BİLSEM context, and the practices used in SACs, identify the effectiveness of current practices, and highlight the challenges encountered. The findings indicate that while there are diverse approaches and practices in talent management processes, there is a lack of standardization and sustainability. The results provide significant insights into educational policies and gifted students' development.