Yücel Feyzioğlu'nun masallarının millî kültürümüz teması bağlamında incelenmesi
An analysis of Yücel Feyzioğlu's folkates i̇n the context of the theme our national culture
  1. Tez No: 928293
  2. Yazar: AHMED BARIŞ OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sözlü halk edebiyatının önemli türlerinden biri olan masallar, bir milletin kültürel kimliğini oluşturan, maddi ve manevî unsurları içinde barındıran önemli anlatılardır. Masallar aracılığıyla millî kültür unsurları nesilden nesile aktarılır, toplumsal değerler korunur ve kültürel hafıza canlı tutulur. Bu bağlamda, eğitim sisteminin temel hedeflerinden biri de millî kültür bilincini öğrencilere kazandırmak ve bunu edebî eserler aracılığıyla desteklemektir. Bu çalışmada, Yücel Feyzioğlu'nun masal kitaplarının 2019 Türkçe Dersi Öğretim Programı'ndaki“millî kültürümüz”teması çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve içerik analizi kullanılarak gerçekleştirilmiş olup Sihirli Limon, Sultan Süleyman, Her Şey Oyunla Başladı, Ayıkulak, Hıdırellez Geliyor, Lokman Hekim, Keloğlan ile Kahkaha Hanım adlı yedi masal kitabıyla sınırlandırılmıştır. Elde edilen bulgular, Feyzioğlu'nun masallarında millî kültür unsurlarına geniş yer verildiğini, bu eserlerin eğitim sürecinde kültürel mirasın aktarımına katkı sağlayabileceğini ve ders kitaplarında yardımcı kaynak olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır. Bu masalların içerdiği kültürel unsurlar sınıflandırılmış ve eğitsel işlevleri ele alınmıştır. Eserlerde yer alan millî kültür unsurlarının millî kültür bilincinin kazandırılması sürecinde anne, baba ve eğitim camiasına rehber olma niteliği taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fairy tales, as one of the significant genres of oral folk literature, are important narratives that encompass both tangible and intangible elements shaping a nation's cultural identity. Through fairy tales, national cultural elements are transmitted from generation to generation, societal values are preserved, and cultural memory is sustained. In this context, one of the fundamental objectives of the education system is to instill national cultural awareness in students and to support this through literary works. This study aims to analyze Yücel Feyzioğlu's fairy tale books within the framework of the“Our National Culture”theme in the 2019 Turkish Language Curriculum. The research was conducted using qualitative research methods, specifically document analysis and content analysis, and is limited to seven of Feyzioğlu's fairy tale books: Sihirli Limon, Sultan Süleyman, Her Şey Oyunla Başladı, Ayıkulak, Hıdırellez Geliyor, Lokman Hekim, and Keloğlan ile Kahkaha Hanım. The findings reveal that Feyzioğlu's fairy tales contain a wide range of national cultural elements and that these works can contribute to the transmission of cultural heritage in the educational process. Furthermore, they can be considered as supplementary resources in textbooks. The cultural components presented in the tales have been classified and evaluated in terms of their educational functions. It has been determined that the national cultural elements in these works can serve as a guide for parents and educators in the process of fostering national cultural consciousness.