The impact of social media on brand loyalty, brand image and brand reputation in the hotel industry
Sosyal medya'nın marka sadakatine etkisi, marka imajı ve marka itibarı otel sektöründe
- Tez No: 928305
- Danışmanlar: PROF. DR. İFFET ÖYKÜ AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Web 2.0, Web 3.0 ve Web 4.0, sosyal medya platformlarının merkezi bir rol oynamasıyla çevrimiçi iletişim, daha kişiselleşmiş ve etkileşimli bir hale geldi. Bu gelişmeler, online pazarlama stratejilerini daha etkin kullanmak isteyen şirketler için önemli bir araç haline geldi. Çalışmanın odak konusu seçiminde otel endüstrisinin ekonomilerin bel kemiği sayılan en önemli sektörlerden biri olması etkili olmuştur. Dahası, son dönemde yaşanan Covid-19 salgını, endüstrinin rolünün önemini ve salgın ile sistemik çöküşünün genel ekonomi üzerindeki etkisini açıkça göstermiştir. Ülkelerin karantinaya girmesiyle farklı sektörler etkilenmiştir; otel sektörü özellikle ağır darbe almış ve birçok zorlukla karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışma, otel endüstrisinde sosyal medya kullanımının marka bağlılığı, marka imajı ve marka itibarı üzerindeki etkilerini ve otellerin karlarını en üst düzeye çıkarmak için sosyal medyanın sunduğu fırsatlardan nasıl yararlanabileceklerini araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Web 2.0, Web 3.0, and Web 4.0 have made online communication more individualized and interactive, with social media platforms playing a central role. These advancements have become an essential tool for companies looking to enhance their online marketing strategies. Since the hotel industry is one of the most important industries considered the backbone of every economy, it has been selected as a focus topic for this study. Furthermore, the recent Covid-19 pandemic clearly showed its important role and the effect of its systemic collapse on the overall economy. As countries went into lockdowns, different industries were affected, with the hotel industry being hit particularly hard and faced many challenges. This study will investigate the impact of social media use in the hotel industry and its effects on their brand loyalty, brand image, and brand reputation and how hotels can take advantage of the opportunities offered by social media to maximize their profit.