Azerbaycan'da hizmet sektöründe Türk şirketlerinin yatırımları
The Investments of Turkish firms on service sector of Azerbaijan
- Tez No: 92831
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
104 ÖZET ikinci dünya savaşından sonra hızlı bir gelişme yaşayan hizmet sektörü şimdi hem milli hasıla hem de istihdam içindeki payı ile çok sayıda ülkede birinci sektör durumuna gelmiştir. Hizmet sektörü“hizmet”olarak nitelendirilen faaliyetleri içermektedir. Hizmet bir tarafın diğer tarafa teklif ettiği, temel olarak dokunulmayan, hiçbir şeyin mülkiyetini getirmeyen aktivite ve yarardır. Bir faaliyet üretilmesi ise fiziksel bir ürüne bağlı olabilir veya olmayabilir. Hizmetlerin soyutluluk, bölünmezlik, heterojenlik ve stokalanamama gibi özellikleri onları mallardan önemli derecede farklı olduğunu ortaya koymaktadır. Hizmet üreten ve satan iktisadi birimler olarak tanımlanabilen hizmet işletmeleri çok sayıda alanlarda faaliyet göstermekte ve aynı zamanda kendi faaliyetlerini dış pazarlara da taşıyabilmektedirler. Hizmet işletmeleri de mal üreten işletmeler cjibi uluslararasılaşma sürecinde ihracat, lisans anlaşması veya yatırım yoluna başvurmaktadırlar. Sovyetler döneminde bir tarım ülkesi olan Azerbaycan'da hizmet sektörü hem GSYİH içindeki payı ile, hem de istihdamda oluşturduğu ağırlığı ile birinci sektör durumuna gelmiştir. Tarımda ve sanayide yaşanan gerileme hizmet sektöründe fazla görülmemekte, bu alana yapılan yabancı yatırımlar, özellikle Türk yatırımları sayesinde bu sektör hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir. 1991 yılından sonra Azerbaycan pazarına yönelen Türk girişimciler ağırlıklı olarak hizmet sektörüne yönelmişlerdir. Bu girişimciler tarafından105 Azerbaycan hizmet sektörüne girişte daha çok tercih edilen uluslararasılaşma yolu ortak ve tam sahiplik yoluyla yatırım olmaktadır. Kültürel yakınlık, hukuki altyapının yetersizliği, ülkede üretimin engellenmesi, sermaye yetersizliği vb. nedenler dolayısıyla hizmetler sektörüne yönelen Türk girişimciler Azerbaycan'da haberleşme, ulaştırma, sağlık, eğitim, müteahhitlik, finansal hizmetlerde önemli yatırımlar yapmış ve büyük başarılar ulaşabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
106 ABSTRACT The service sector, grown too rapidly after II. World War, now in terms of output and employment, is the largest sector of economy in many countries. Service sector includes activities describing as“service”. A service is any activity or benefit that one can offer to another that is essentially intangible and does not result in the ownership of anything. Its production may or may not be tied to a physical product. The characteristics of services as intangibility, inseparability, heterogeneity and perishability shows that they are too different from products. Service firms, defined as service producing and marketing economic establishments, have activities in many sector and also transferred their activities to foreign markets. The service firms like the firms that manufacture traditional goods, also applies to export, license agreement or investment in internationalisation period. Service^ sector is a first sector in point of its share both in GDR=ae4= employment in Azerbaijan, which were an agricultural economy in former Soviet Union. The regression becoming in agricultural and industrial sectors didn't impress service sector and service this sector developed rapidly thanks to foreign, especially Turkish investors.107 Turkish investors coming in Azerbaijan market after 1991, was directed to service sector, generally. Total frequently preferred method in entering to Azerbaijan market for this entrepreneurs were joint venture and ownership. The Turkish entrepreneurs directed to service sector for reasons of; cultural factors, legal structure inability, preventing of producing, capital inability, etc., have reached success in Azerbaijan in sectors; communication, transportation, health, financial services, education, contracting and other service sectors. ******** «nozi