Türkiye'de çocuk işgücü kullanımı, sorunları ve ülke açısından alınması gereken tedbirler
  1. Tez No: 92832
  2. Yazar: SEDA ÖZENİRLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
93 ÖZET Çocuk işgücü kavramı; ülkeden ülkeye farklı sosyal yapılara sahip toplumlarda ve ülke içinde kırdan kente farklılıklar arz etmektedir. Dünyada yaşanan değişimler ve bunların toplumları etkilemeleri sonucunda çocuk işçiliği, her geçen yıl artarak büyümektedir. ILO'nun raporlarına göre, dünyadaki 2 milyar 625 milyon çocuktan 5-14 yaş grubu arasında 252 milyon çocuk çalışıyor. Türkiye'de çocuk işçiliği çok eski tarihlerden beri vardır. Yalnız, belirttiğim gibi dünyada yaşanan değişimlerden Türkiye de etkilenmiştir. Çocukların tehlikeli, riskli ve sosyal güvenliğinin olmadığı çalışma ortamından uzaklaştırılmalarını öngören uluslararası anlaşmalara rağmen Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerde çocuklar çalıştırılarak hakları ihlal ediliyor. Çocukların medeni, siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik bütün haklardan yararlanabilmesi için hazırlanan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'de“18 yaşına kadar her insan çocuktur”denilmesine karşın ülkemizde milyonlarca çocuk, çocukluklarını yasayamadan iş hayatına atılıyor. Çalışan çocukların büyük çoğunluğu, kendi serbest seçimlerini yapabilecek konumda olmadıklarından kendi gelişimlerine zararlı olabilecek işlere itiliyor. DİE'nün verilerine göre (1994), Türkiye'de yaklaşık 3 milyon çocuk işçi vardır. Her 4 çocuktan birinin sosyal güvencesiz çalıştırıldığı ülkemizde ekonomik faaliyette bulunan 6-14 yaş arası çocuklar nüfusun % 20'sini oluşturuyor. 6-14 yaş grubu çalışan çocukların işgücüne oranı yaklaşık % 5'tir. Kısacası, Türkiye'de çalışan her 100 kişiden 5'i 6-14 yaş grubu çalışan çocuklardır. Türkiye'de çocuk işçiliğinin ortaya çıkmasında ve giderek artmasının arkasında; hızlı nüfus artışı, kırsal kesimden sanayileşmiş illere doğru bir göç, düzensiz kentleşmenin sonucunda ortaya çıkan gecekondulaşma _ bunun neticesinde gelişen alt kültürler ve genel toplum yapısından farklı94 değerler_, işsizlik, eğitim sistemindeki yetersizlikler, enformel sektörün gelişmesi ve 1980'den sonra yaratılan“serbest piyasa ekonomisi”nin yattığı söyleniyor. Ben de bu nedenlere katılıyorum. Bu nedenlerin hemen hemen hepsi dünyada bir değişimin yaşandığını gösteriyor. Çocukların çalışma hayatında karşılaştıkları riskler ve tehlikeler çok fazladır. Bunlar kısaca; _ Günlük Uzun Çalışma Saatleri, _ İşin Sağlıksız Koşullarda Yapılması, _ Kişisel Koruyuculardan Yoksun Çalışma, _ Sosyal Güvenlik Haklarından Yararlanamama, _ Düşük Ücret, _ Yetersiz Beslenme dir. Gelişmekte olan bir ülke konumunda olan Türkiye'nin hala çözüm bekleyen temel sorunları vardır. Bunlar daha önceden de belirtilen hızlı nüfus artışı, kırdan kente göç, işsizlik vb. sorunlardır. Bu sorunların kısa zamanda halledilmesi çok zordur. Bu yüzden, ilk önce kısa vadede çalışan çocukların çalışma koşulları iyileştirilmeli, korunmaları sağlanmalıdır. Uzun vadede ise, çocuk işçiliği sona erdirilmelidir. Bunun için de gereken çalışmalar ivedilikle yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
95 SUMMARY The concept of children labour power shows the differences from country to country in the societies that have different social structures and also from countryside to town in a country. In every year child workmanship is rapidly increasing as a result of the changes in the world and their effects on the societies. According to the reports of ILO, over 2 billions 625 millions children, 252 millions of them at the age of 5 - 14 are working in the world. There has been child workmanship in Türkiye since the old days. However, as I have mentrored, Türkiye has also been affected by the changes in the societies. Even though there are international written agreements which require the keeping of children from the working areas where there are dangers and risks an where there isn't social security, in Türkiye children are made to work in small institutions by infringing their rights. Although it is said that“each person a child up to the age of 18”in the Agreement of Children Rights which is prepared for the children to make use of all the rights such as civil, political, social, cultural and economics ones, millions of children in our country begin working without enjoying their childhood. Since most of the children who are working can't make their own free choices, they are forced to work in the jobs which can be harmful to their growing. According to the data of SSI (State Statistics Institute) (1994), there are approximately 3 millions children working in Türkiye. The children at the age of 6 - 14 who work actively in economy form the 20 % percent of the population of Türkiye where one of the each 4 children is forced to work without any social guarantee. The rate of the labour power of the children working at the age of 6 - 14 is nearly 5 % percent. In sum, 5 of the each 100 persons working in Türkiye are the children working at the age of 6- 14.96 It is said that there is child workmanship in Türkiye and this is increasing day by day due to the rapid population growth, migration from countryside to industrialized cities, increase in the shanties because of the untidy urbanization _ the existence of sub-cultures and values different from general society structure_, unemployment, inadequacy in the education system, the development of informal sector and“free market economy”made after 1980. I agree with these reasons as well. Nearly all of these reasons show that there is a change in the world. There are a lot of risks and dangers that the children face with while working. These are: _ Daily Long Working Hours, _ Working in Unhealthy Conditions, _ Working without individual defenders, _Lack of Rights of Social Security, _ Low Price, _ Undernourishment. There are still basic problems that are to be solved Türkiye which is a developing country. These problems are the ones mentrored before such as rapid population growth, migration from countryside to city, unemployment and etc.lt is very difficult to deal with these problems in such a short time. Therefore, first of all working conditions for children should be improved in short term and the children should be guarded. On the other hand, in long term child workmanship should be avoided. The studies necessary for this aim should be done urgency. tC MKOnufmsroii