Tip 2 diyabetli hastaların beslenme durumlarının diyet asit yükü ve yaşam kalitesiyle arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional status, dietary acid load and quality of life in patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 928318
  2. Yazar: EDA ERTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR AYŞE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Tip 2 diyabetli (DM) bireylerin diyet asit yükü, diyet ve yaşam kalitelerinin saptanması ve bunlar arasındaki ilişkinin incelenmesi için 30-65 yaş arası 59 Tip 2 DM'li ve 59 sağlıklı bireylerde yürütülen çalışmadır. Anket formuyla bireylerin genel ve sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmış, bu değerler incelenerek potansiyel diyet asit yükü (PRAL), net endojen asit üretimi (NEAP), uluslararası fiziksel aktivite anketi (IPAQ) ve yetişkinler için beslenme bilgi düzeyi anketi (YETBİD) kullanılmıştır. Bireylerin vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel, kalça ve boyun çevreleri ölçülmüştür. Tip 2 DM'lilerin yaş ortalamaları, sağlıklı bireylerden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p0,05). 60 yaş ve üzeri grubun PRAL değeri en düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This was a cross-sectional study conducted in 59 Type 2 diabet(DM) and 59 healthy individuals aged 30-65 years to determine the dietary acid load, diet and quality of life of individuals with Type 2 DM and to examine the relationship between them. General and sociodemographic characteristics, dietary habits and three-day food consumption records of the individuals were obtained with a questionnaire form and these values were analyzed and potential dietary acid load (PRAL), net endogenous acid production (NEAP), international physical activity questionnaire (IPAQ) and nutritional knowledge level questionnaire for adults (YETBID) were used. Body weight, height, waist, hip and neck circumferences were measured. The mean age of individuals with type 2 DM was significantly higher than that of healthy individuals (p0.05). The group aged 60 years and over had the lowest PRAL value.