Farklı beden kitle indeksine sahip bireylerde yüz doku kalınlıklarının adli antropolojik açıdan incelenmesi
Forensic anthropological examination of facial tissue thickness in individuals with different body mass index
  1. Tez No: 749333
  2. Yazar: KARA NAZMİ KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ATAMTÜRK DUYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Adli tıp ve adli bilimlerde hüviyeti meçhul olguların kimliklendirilmesi, yumuşak dokusu mevcut cesetlerde yüzden tanıma, mevut olmayanlarda biyolojik profilin belirlenmesi, diş kayıtları ve varsa DNA karşılaştırmasına uygun bireylerle karşılaştırma yapılması şeklinde olmakta, hiçbir sonuç elde edilemeyen durumlarda yeniden yüzlendirme çalışması yapılmaktadır. Başarılı bir yeniden yüzlendirme çalışmasında kişinin yaşarkenki en yakın yüz profilini elde etmek hedeflenmektedir. Bu tez çalışmamızda 70 erkek 65 kadın kadavra birey üzerinde iğne saplama tekniği ile ucuna iğne takılmış kılavuzlu kumpas yardımıyla ölçümler gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubu 18-29 (I. Yaş grubu),30-39( II.Yaş grubu), 40-49(III. Yaş grubu), 50-59 (IV.Yaş grubu), 60-69 (V. Yaş grubu),70-94(VI. Yaş grubu) olarak 6 gruba ayrılmış, örneklemin homojen şekilde dağılımı sağlanmıştır. BKİ grupları 30 obez şeklinde gruplandırılmıştır. Bu çalışmada cinsiyetler arası karşılaştırma yapıldığında erkek bireylerin yüz yumuşak doku kalınlıkları çalışılan 22 noktanın 15'inde kadınlardan fazla değer vermiştir.
Özet (Çeviri)
In forensic medicine and forensic sciences, identification of unknown cases is in the form of facial recognition in corpses with soft tissue, determination of biological profile in undead cases, comparison with individuals suitable for dental records and DNA comparison, if any. In a successful re-facing study, it is aimed to obtain the closest facial profile to the person's life. In this thesis Measurements were carried out on 70 male 65 female cadaver individuals with the help of a guided caliper with a needle attached to the tip using the needle stabbing technique. Sample group 18-29 (I. age group), 30-39 (II. age group), 40-49 (III. age group), 50-59 (IV. age group), 60-69 (V. age group) were divided into 6 groups as 70-94(VI. Age group), and homogeneous distribution of the sample was ensured. BMI groups were grouped as 30 obese. In this study, when the comparison between the sexes was made, the facial soft tissue thicknesses of male individuals were higher than females in 15 of 22 points studied.