Aile danışmanlarının mesleki etik ilkeleri açısından etik algılarının incelenmesi
Examination of ethical perceptions of family counselors in terms of professional ethical principles
  1. Tez No: 928324
  2. Yazar: ESRA TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, aile danışmanlarının mesleki etik ilkeler ve mahremiyet ilkesine bağlılık düzeylerini incelemek amacıyla yürütülen nicel bir araştırmadır. Araştırma, Türkiye genelinde farklı kurum ve kuruluşlarda görev yapan yaklaşık 380 gönüllü aile danışmanının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma, aile danışmanlarının etik tutumlarını belirlemek için metodolojik ve tanımlayıcı bir yaklaşım benimsemiş, veriler demografik bilgi formu, Etik İlkeler Tutum Ölçeği (EİTÖ) ve Etik Eğilimler Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sürecinde, katılımcıların demografik özelliklerinin etik tutumlar üzerindeki etkisi incelenmiş, elde edilen verilerin geçerliliği ve güvenilirliği ise Shapiro-Wilk testi, Cronbach alfa iç tutarlılık testi, t-testi ve ANOVA gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, aile danışmanlarının etik eğilimlerinin, cinsiyet, yaş, medeni durum gibi demografik faktörlerden etkilendiğini göstermiştir. Ancak, bazı demografik faktörlerin, özellikle eğitim durumu ve meslek süresi gibi değişkenlerin etik tutumlar üzerinde anlamlı bir fark yaratmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, etik eğilimlerin sadece bireylerin demografik özelliklerine değil, aynı zamanda mesleki deneyimlerine, yaşam deneyimlerine ve mesleki rehberlik süreçlerine de bağlı olarak şekillendiği belirlenmiştir. Bu bulgu, etik karar verme süreçlerinin çok boyutlu bir etkiye sahip olduğunu ve sadece eğitimle değil, aynı zamanda sürekli profesyonel gelişimle de desteklenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, aile danışmanlarının etik ilkeler konusunda daha bilinçli ve yetkin olabilmeleri için gereken eğitimlerin ve rehberlik süreçlerinin önemini ortaya koymaktadır. Aile danışmanları, mesleki etik ilkelere ve mahremiyet ilkesine riayet ederek, daha sağlıklı ve güvenilir danışmanlık hizmetleri sunabilirler. Bu çalışma, alanyazına katkı sağlayarak, etik eğilimlerin gelişimi ve profesyonel etik tutumların içselleştirilmesi için gerekli eğitimlerin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a quantitative study conducted to examine the level of adherence to professional ethical principles and confidentiality principles of family counselors. The study was conducted with the participation of approximately 380 volunteer family counselors working in different institutions and organizations throughout Turkey. The study adopted a methodological and descriptive approach to determine the ethical attitudes of family counselors, and data were collected using a demographic information form, the Ethical Principles Attitude Scale (EITÖ) and the Ethical Tendencies Scale. During the research process, the effect of the demographic characteristics of the participants on ethical attitudes was examined, and the validity and reliability of the obtained data were analyzed with statistical methods such as the Shapiro-Wilk test, Cronbach alpha internal consistency test, t-test and ANOVA. The findings of the study showed that the ethical tendencies of family counselors were affected by demographic factors such as gender, age and marital status. However, it was determined that some demographic factors, especially variables such as educational status and professional tenure, did not create a significant difference on ethical attitudes. In addition, it has been determined that ethical tendencies are shaped not only by the demographic characteristics of individuals, but also by their professional experiences, life experiences, and professional guidance processes. This finding emphasizes that ethical decision-making processes have a multidimensional effect and should be supported not only by education but also by continuous professional development. In conclusion, this study reveals the importance of the training and guidance processes required for family counselors to become more conscious and competent in ethical principles. Family counselors can provide healthier and more reliable counseling services by complying with professional ethical principles and the principle of confidentiality. This study contributes to the literature and draws attention to the importance of the training required for the development of ethical tendencies and the internalization of professional ethical attitudes.