Pay sahiplerinin menfaatleri bağlamında genel kurul kararlarının iptalinde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri
Alternative dispute resolution methods in the cancellation of general assembly decisions in the context of shareholders' interests
- Tez No: 928326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA GÜLSEREN SONGUR HACIGÜZELLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Anonim şirketler hukukuna ilişkin en sık karşılaşılan ihtilaflardan biri olan genel kurul kararının iptalinin devlet eliyle yapılan yargılamaya konu edilebileceği hususu ilgili mevzuat hükümlerinde düzenlenmiş olup, ilgililerin iptal davası açma hakkının vazgeçilemez nitelikte bir hak olduğu hususunda tereddüt yoktur. Fakat, devlet eliyle yapılan yargılamada anonim şirket menfaat gruplarından biri olan pay sahiplerinin menfaatlerinin beklenen seviyede korunamaması riski söz konusudur. Bu bağlamda, çalışmamız kapsamında pay sahiplerinin menfaatlerinin korunması amacıyla genel kurul kararı iptalinin alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine konu edilip edilemeyeceği hususu incelenmiştir. Çalışmamız kapsamında incelenen alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri, niteliği itibari ile konuya daha uygun düşmesi sebebiyle: sulh, arabuluculuk, tahkim ve arabuluculuk-tahkimdir (med-arb). Genel kurul kararlarının iptaline ilişkin ilgili alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin uygulanabilirliği konusunda öğretide var olan görüş ayrılıklarına, karşılaştırmalı hukukta konuya ilişkin yer alan tartışmalara ve yargı kararlarına detaylı olarak yer verilmiştir. Sonuç olarak, pay sahiplerinin menfaatlerinin korunması ve taraflar arasındaki menfaat dengesinin sağlanması adına genel kurul kararının iptaline ilişkin alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine başvuruya ilişkin anlaşma yapılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most common disputes in the law of joint-stock companies is the annulment of general assembly resolutions, which can be subject to judicial review by the state. The relevant legal provisions state that the right to file an annulment lawsuit is an inalienable right, and there is no doubt about this. However, there is a risk that the interests of shareholders, one of the stakeholder groups of a joint-stock company, may not be adequately protected in state-led judicial processes. In this context, our study examines whether the annulment of general assembly resolutions can be subject to alternative dispute resolution methods in order to protect shareholders' interests. The alternative dispute resolution methods analyzed in our study, due to their nature, are: settlement, mediation, arbitration, and mediation-arbitration (med-arb). The applicability of these alternative dispute resolution methods in the annulment of general assembly resolutions is discussed in detail, considering doctrinal differences, comparative law discussions, and judicial decisions. As a result, it is concluded that an agreement can be made to refer to alternative dispute resolution methods for the annulment of general assembly resolutions in order to protect shareholders' interests and ensure a balance of interests between the parties.