Sürdürülebilirliğin markaların iş stratejilerindeki dönüşüme etkisi
Sustainability's impact on the transformation of brands'business strategies
- Tez No: 928343
- Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Advertising, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmada, sürdürülebilirliğin markaların iş stratejilerindeki dönüşüme etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, sürdürülebilirlik kavramının tarihi gelişimi, pazarlama ve marka ile ilişkisi, sektörel etkileri, tüketici üzerindeki yansımaları, hukuki alt yapısı gibi birçok konu ele alınmıştır. Ayrıca, uluslararası örnekler ve küresel sözleşmeler de incelenerek global bir bakış elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında, sektörlerinde sürdürülebilir dönüşüme öncülük eden PepsiCo, Koton ve Garanti BBVA'nın iş yapış modelleri incelenmiştir. Bu bağlamda, sürdürülebilirlik stratejilerinin iş dünyasına entegrasyonu, çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan sağladıkları dönüşüm ve bu dönüşümün marka algısı, tüketici davranışı ve pazar payı gibi faktörlere yansıması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The research, the transformation results of sustainability brands in their business methods. Within the scope of the research, many topics such as the historical development of sustainability presentation, marketing and brand relations, sectoral effects, reflections on external factors, legal infrastructure were addressed. In addition, international examples and global agreements were examined to obtain a global perspective. Within the scope of the research, there are business models of PepsiCo, Koton and Garanti BBVA, which are pioneers of sustainable transformation in sectors. This comprehensive, sustainability systems increase the workflow, the transformation they provide in social and economic terms and the inclusion of this process in factors such as brand perception, work performance and market share.