Sosyal uyum programının zorunlu göç nedeniyle Türkiye'ye gelen lise öğrencilerinin sosyal uyumlarına etkisi
The effectiveness of social cohesion program on high school students who experienced forced migration to Türkiye
  1. Tez No: 928342
  2. Yazar: ERDİ YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin Sosyal Uyum Psikoeğitim Programı'nın (YUSUP), zorunlu göç nedeniyle Türkiye'ye gelen lise öğrencilerinin sosyal uyumlarına etkisini incelemek ve bu öğrencilerin sosyal uyum düzeylerini belirlemek amacıyla bir ölçme aracı (SOBÖ) geliştirmektir. Ölçek geliştirme sürecinde AFA, DFA ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, SOBÖ'nün toplam varyansın %59,218'ini açıkladığı ve Cronbach alpha güvenirlik katsayısının yaklaşık .87 olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, DFA sonuçlarının da kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırmanın uygulama süreci, ön-test, son-test, izleme-testi ölçümlü, deney ve kontrol gruplu deneysel desen olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu zorunlu göçe maruz kalan 20 yabancı uyruklu öğrenci (10 deney, 10 kontrol) oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde deney grubuna dokuz haftalık YUSUP uygulanırken kontrol grubuna ise herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Deney ve kontrol grubuna yönelik yapılan tekrarlı ölçümler arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, deney ve kontrol gruplarının puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için ise Mann-Whitney U Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the impact of the Social Cohesion Psychoeducation Program for Foreign Students (YUSUP) on the social cohesion of high school students who have migrated to Turkey due to forced displacement and to develop a measurement tool (SOBÖ) to determine their level of social cohesion. During the scale development process, exploratory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA), and reliability analyses were conducted. As a result of these analyses, it was determined that SOBÖ, explained 59.218% of the total variance, and the Cronbach's alpha reliability coefficient was approximately .87. Additionally, the CFA results were found to be at an acceptable level. The research implementation process was designed as an experimental design with pre-test, post-test, and follow-up test measurements, including both experimental and control groups. A total of 20 foreign students (experimental 10, control 10), exposed to forced migration, took part in the evaluation. Throughout the evaluation, the experimental group participated in a nine-week YUSUP program, while the control group received no intervention. The Wilcoxon Signed-Rank Test was conducted to determine whether there was a significant difference between the repeated measurements of the experimental and control groups, and the Mann-Whitney U Test was used to examine the differences between the scores of these groups.