Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin siyasi politikaların Türkiye'nin güvenlik politikalarına etkisi
The effect of the political policies of the United Nations security council on Turkey's Security Policies
  1. Tez No: 928348
  2. Yazar: YAKUP PARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının Türkiye'nin ulusal güvenlik politikalar ve dış politikalar üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Türkiye'nin BMGK ile olan diplomatik ilişkileri ve bu ilişkilerin ulusal güvenlik stratejilerine katkısı ele alınmıştır. Soğuk Savaş dönemi, Körfez Savaşları, Kıbrıs sorunu, Arap Baharı ve Suriye krizi gibi uluslararası ve bölgesel gelişmeler bağlamında Türkiye'nin BMGK kararlarına uyum sağlama süreci incelenmiştir. Türkiye, BMGK kararlarına uyum sağlayarak uluslararası normlara ve hukuka bağlılığını sürdürmüş, bu süreçte ulusal çıkarlarını koruma ve bölgesel istikrarı sağlama hedeflerine ulaşmayı amaçlamıştır. Ahmet Davutoğlu döneminde, Türkiye'nin BMGK ile olan ilişkileri stratejik derinlik doktrini çerçevesinde şekillenmiş ve Türkiye'nin bölgesel ve küresel aktör olarak konumunu pekiştirmiştir. Türkiye'nin BMGK'daki geçici üyelik dönemleri, ülkenin uluslararası sistemde daha etkin bir rol oynamasını sağlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'nin BMGK kararlarına uyumunu artırmak ve uluslararası alandaki etkinliğini pekiştirmek için çeşitli öneriler sunmaktadır. Bu öneriler, Türkiye'nin uluslararası iş birliğini güçlendirme, terörle mücadele stratejilerini geliştirme ve insani yardım politikalarını etkinleştirme gibi alanları kapsamaktadır. Türkiye'nin BMGK ile ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi, ülkenin uluslararası barış ve güvenliğe olan katkılarını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of United Nations Security Council (UNSC) resolutions on Turkey's national security policies and foreign policies. It examines Turkey's diplomatic relations with the UNSC and how these relations contribute to its national security strategies. The study investigates Turkey's compliance with UNSC resolutions in the context of various international and regional developments, including the Cold War era, the Gulf Wars, the Cyprus issue, the Arab Spring, and the Syrian crisis. Turkey has adhered to UNSC resolutions, maintaining its commitment to international norms and law, aiming to protect its national interests and ensure regional stability. During the Ahmet Davutoğlu era, Turkey's relations with the UNSC were shaped by the strategic depth doctrine, strengthening Turkey's position as a regional and global actor. Turkey's temporary memberships in the UNSC have allowed it to play a more active role in the international system. This study offers several recommendations to enhance Turkey's compliance with UNSC resolutions and increase its effectiveness on the international stage. These recommendations include strengthening international cooperation, developing counter-terrorism strategies, and improving humanitarian aid policies. Strengthening Turkey's relations with the UNSC will further enhance its contributions to international peace and security.