8. sınıf öğrencilerinin basınç ünitesi kavramlarını günlük hayatla ilişkilendirme düzeylerinin artırılması
Increasing the levels of association of pressure unit concepts with daily life of 8. grade students
  1. Tez No: 928354
  2. Yazar: SEMRA AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER SUBAŞI ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada günlük hayatla ilişkilendirilerek hazırlanmış sekizinci sınıf basınç ünitesi öğretim planının öğrencilerin ünite kavramlarını günlük hayatla ilişkilendirme düzeyini artırmaya etkisi var mıdır? araştırma sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Evrenden örneklem seçimi iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçiminin birinci aşamasında okul seçimi, ikinci aşamasında ise deney ve kontrol grubu seçimi gerçekleştirilmiştir. Çalışma gruplarını 8. sınıf düzeyinde öğrenim gören 22'i deney ve 20'i kontrol grubu olmak üzere 42 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Basınç Ünitesinin Günlük Hayatla İlişkilendirilme Düzeyini Belirleme: Basınç Ünitesi Akademik Başarı Testi”kullanılmıştır. Basınç Ünitesi Akademik Başarı Testinin ve hazırlanan ders planının pilot uygulaması yapılmıştır. Deneysel çalışma deney ve kontrol grubunda dört hafta boyunca sürmüştür. Deney grubu dört hafta süren günlük hayatla ilişkilendirilerek hazırlanmış basınç ünitesi öğretim planıyla, kontrol grubu dört hafta süren mevcut öğretim planıyla öğretime devam etmiştir. Çalışma gruplarının BÜABT'inden elde edilen verilerine normallik testi yapılmıştır. Ardından verilerin çarpıklık ve basıklık katsayısının sırasıyla çarpıklığın ve basıklığın standart hatasına bölerek çıkan değerin -1.96 ile +1.96 arasında kalması nedeniyle normal dağılıma uygun olduğu belirlenmiştir. Bağımsız örneklem t-testi, Bağımlı örneklem t-testi ve ANCOVA kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde her iki grubun son test puanlarını kıyaslamak üzere ANCOVA kullanılmıştır. Kontrol ve deney grubu ön test-son test puanlarını kendi içlerinde kıyaslamak için bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Kontrol grubu bağımlı örneklem t- testi etki büyüklüğü testi sonucu hesaplanan Cohen's d =0.535'dir. Deney grubu bağımlı örneklem t- testi etki büyüklüğü testi sonucu hesaplanan Cohen's d =2.458'dir. Elde edilen bulgular neticesinde günlük hayatla ilişkilendirilerek hazırlanan derse devam eden deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre günlük hayatla ilişkilendirme düzeyinin istatistiksel olarak çok daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Grupların ön testte elde edilen başarı farklılıklarının olası etkisini kontrol altında tutarak son testte Ancova analizine göre etki büyüklüğü değerinin (η2 = 0.294) oldukça büyük olduğu tespit edilmiştir. Konunun öğretilmesinde ve öğrenilmesinde hangi yöntem, teknik kullanılırsa kullanılsın günlük hayatla ilişkilendirilmesi, örneklerin, etkinliklerin, deneylerin günlük hayatta kullandığı basit malzemelerle tasarlanması öğrencilerin konu ve kavramları günlük hayatla ilişkilendirme düzeyini artırdığı belirlenmiştir.“Fen Hayattır”bu neden hangi konu olursa olsun konunun günlük hayatla ilişkisinin kurulduğu ders planları hazırlanması ve kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research question of whether the eighth grade pressure unit teaching plan prepared by associating with daily life has an effect on increasing the level of students' associating unit concepts with daily life was answered. A quasi- experimental design was used in the study. Sample selection from the universe was carried out in two stages. School selection was carried out in the first stage of sample selection, and experimental and control group selection was carried out in the second stage. In the study,“Determining the Level of Associating Pressure Unit with Daily Life: Academic Achievement Test”developed by the researcher was used to measure the academic achievement of the students. A pilot application of the Academic Achievement Test and the prepared lesson plan was carried out. The pilot application of BÜABT was carried out with 150 people. As a result of the analysis of BÜABT, the Cronbach alpha reliability coefficient of the test (0.730), average difficulty index (0.551), and discrimination index (0.461) were calculated. The pilot application of the lesson plan was carried out with 22 people for six lesson hours (1.5 weeks). The experimental study lasted for four weeks in the experimental and control groups. The experimental group continued the education with the pressure unit teaching plan prepared by associating it with daily life for four weeks, while the control group continued the education with the current teaching plan for four weeks. A normality test was applied to the data obtained from the BÜABT of the study groups. Then, it was determined that the skewness and kurtosis coefficients of the data were normal because the values obtained by dividing the skewness and kurtosis coefficients by the standard error of skewness and kurtosis, respectively, were between -1.96 and +1.96. Independent sample t- test, Dependent sample t-test and ANCOVA were used. ANCOVA was used to compare the post-test scores of both groups in the analysis of quantitative data. The dependent sample t-test was used to compare the pre-test and post-test scores of the control and experimental groups within themselves. The control group dependent sample t-test effect size test result was calculated as Cohen's d =0.535. The experimental group dependent sample t-test effect size test result was calculated as Cohen's d =2.458. As a result of the findings obtained, it was determined that the experimental group students who attended the course prepared by associating with daily life had a statistically much better level of associating with daily life than the control group students. By controlling the possible effect of the achievement differences obtained in the pre-test of the groups, it was determined that the effect size value (η2 = 0.294) was quite large according to the Ancova analysis in the post-test. It was determined that no matter which method or technique is used in teaching and learning the subject, associating with daily life and designing examples, activities, experiments with simple materials used in daily life increased the level of associating the subject and concepts with daily life.“Science is Life”, for this reason, it is recommended to prepare and use lesson plans that relate the subject to daily life, regardless of the subject.