İlköğretim 8. sınıf görme engelli öğrencilere 'maddenin halleri ve ısı' ünitesi ile ilgili kavramların öğretimi
Teaching concepts related 'phases of matter and heat' unit to 8th grade visually impaired primary students
- Tez No: 433853
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÖZBİLİR, YRD. DOÇ. SALİH ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada hazırlanan öğretim tasarımı modeliyle ilköğretim 8. sınıf görme yetersizliğinden etkilenen öğrencilerin 'Maddenin Halleri ve Isı' ünitesindeki kavramları öğrenebilmeleri amaçlanmıştır. Çalışma üç temel aşamadan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında görme yetersizliğinden etkilenen öğrencilerin 'Maddenin Halleri ve Isı' ünitesindeki kavramlara yönelik öğrenme ihtiyaçları tespit edilmiştir. İkinci aşamada ise öğrencilerin tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda materyalleri ve etkinlikleri tasarlanmıştır. Son aşamada ise bu öğretim materyal ve etkinliklerinin kavram öğrenmeye olan katkıları değerlendirilmiştir. Bu çalışmada Tasarım Tabanlı Araştırma kullanılarak öğretim tasarımı geliştirilmiştir. Öğretim tasarımı geliştirilirken ADDIE öğretim tasarım modelinden yararlanılmıştır. Çalışmanın başında ihtiyaç analizinde ve çalışmanın sonunda uygulama aşamasında nitel araştırma yaklaşımının bir parçası olan durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Öğretim tasarımının ihtiyaç analizi aşamasına 2013-2014 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 5 öğrenci, 2014-2015 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilen uygulama aşamasına ise 6 öğrenci dahil olmuştur. Veri toplama aracı olarak başarı testleri, gözlem formu ve görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre 'Maddenin Halleri ve Isı' ünitesinde yer alan kavramların öğrencilere etkili bir şekilde öğretilmesi için hazırlanan öğretim tasarım modeli, öğrencilerin ünitesinde kavramları öğrenmelerine olumlu katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the efficacy of designed instruction model on visually impaired students' learning concept of the Phases of Matter and Heat unit at grade 8. The study consists of three basic stages. In the first stage of the study visually impaired students' learning needs for the concept of the 'States of Matter and Heat' unit were identified. In the second stage teaching materials and activities designed for learning concepts in the unit. In the last stage, the applicability, practicability and contributions on the concept learning of these teaching materials and activities were evaluated. This study was conducted through Design Based Research which is a type of research methodology commonly used by researchers in the learning sciences. ADDIE teaching design model was utilized for developing instructional design model. The ADDIE model is at the very core of instructional design and is the basis of instructional systems design. The Case Study was applied at the first and third stage of the ADDIE model. The sample of this study consist of 5 students in the 2013-2014 academic year and 6 students in the 2014-2015 academic year. Data were collected through multiple choice tests as well as interviews and observations. As a result of data analysis, the learning and achievement levels of students in acquiring the concepts were found to be considerably improved.