Aydın Müzesindeki Atça mahallesi kanalizasyon kazısında ele geçen II. Mahmut dönemi gümüş sikkeleri
Silver coins from the excavation of the Atça neighbourhood sewerage in the Aydın Museum from the Mahmut II. period
- Tez No: 928369
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKBEN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Tez çalışmasında Aydın Arkeoloji Müzesi bünyesinde yer alan Atça Mahallesi Kanalizasyon Kazısında Ele Geçen II. Mahmut Dönemi gümüş sikkesi ilk kez ele alınmıştır. II. Mahmut dönemi sikkelerinde devletin içinde bulunduğu siyasi zorluk ekonomiye ağır şartlarda yansımış ve sikke içindeki maden ayarlarında oynanıp tağşiş uygulamasına gidilmek zorunda kalınmıştır. Bu uygulama ile başkent dâhil olmak üzere sınırlar içindeki diğer darphanelerde basılan sikkelerde büyük ölçüde değer kaybı yaşanmış, sonucunda ise sikkede yer alan yazı, süsleme ve sikke şeklinde değişimler meydana gelerek farklı tarzda değişik tipte sikkeler darp edilmiştir. Tez konumuz olan II. Mahmut dönemi gümüş sikkeleri kendi içinde 12 adet para birimine ayrılarak süsleme unsurlarına göre, çelenkli noktalı, çelenkli noktasız, tuğra ve yazı etrafında lale motiflerinin yer aldığı sikkeler olarak incelenerek değerlendirmeye alınmıştır. Sikkelerin tamamı gümüş olup kendi içinde ağırlıkları ve çapları belirlenip para birimlerine göre ayrılmıştır. Tez kapsamındaki tüm veriler bütüncül olarak değerlendirildiğinde Aydın Arkeoloji Müzesi'nde yer alan II. Mahmut dönemi ait 209 adet gümüş sikke hakkında detaylı bir araştırma yapılarak dönemin siyasi ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the silver coin of the Sultan Mahmud II. Period, which was found in the Atça District Sewage Excavation within the Aydın Archeology Museum, was discussed for the first time. The coins of the Mahmud II period, the political difficulties of the state were reflected in the economy under severe conditions and the metal settings in the coins were changed and adulteration was applied. With this application, there was a significant loss of value in the coins minted in other mints within the borders, including the capital, and as a result, the writing, decoration and coin shape on the coins changed and different types of coins were minted in different styles. The silver coins of the Mahmud II period, which are the subject of our thesis, were examined and evaluated according to their decoration elements as wreathed dotted, wreathed dotless, tughra and tulip motifs around the writing. All of the coins were silver and their weights and diameters were determined and separated according to their currency units. When all the data within the scope of the thesis are evaluated holistically, a detailed research was conducted on 209 silver coins belonging to the period of Mahmud II in the Aydın Archaeological Museum and information about the political and economic structure of the period was presented.