Merasimlerde kullanılan saygı duruşu ve cenaze marşına Türk müziği ve kültürü açısından bir bakış
A look at the posture of respect and funeral march used in ceremonies from the perspective of turkish music and cultur
- Tez No: 928368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KURUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmada, ülkemizde merasimlerde kullanılan ve Kore Savaşı'yla birlikte ülkemize giren ve kültürümüze empoze edilmeye çalışılan Saygı Duruşu ve Cenaze Marşı'nın tarihsel sürecinin ve kültürel bağlamının irdelenmesi, Türk müzik kültürü bağlamında değerlendirilmesi, aynı zamanda ülkemizde şehit cenaze törenlerinde icra edilen Saygı Duruşu Marşı ve Itri'nin Segâh Tekbir'inin sosyolojik etkilerinin incelenmesi ve amaçlanmaktadır. Araştırma, amaçlanan hususlar doğrultusunda ele alındığında, Türk müziği ve resmi törenlerin simgesi haline gelen Saygı Duruşu ve Cenaze Marşı'nın bağlamlarının farklı yönlerden değerlendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Doküman inceleme tekniğiyle toplanan veriler, betimsel olarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada, Saygı Duruşu Marşı'nın Kore Savaşı'yla birlikte 1950'lerden itibaren icra edildiği, diğer yandan Chopin'in bestelemiş olduğu Cenaze Marşı'nın 2017 yılına kadar resmî törenlerde uygulandığı, Batı kültürünün ürünleri olan her iki marşın da halk nezdinde kabul görmediği, özellikle ülkemizde Türk-İslâm duygularının en önde olduğu şehit cenaze törenlerinde icra edilen Saygı Duruşu Marşı yerine son dönemlerde icra edilen Itri'nin bestelemiş olduğu Segâh Tekbiri'nin sosyo-kültürel anlamda kabul gördüğü sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the historical process and cultural context of the Standing Silence and Funeral March, which are used in ceremonies in our country and started to be used in our country with the Korean War, to evaluate them in the context of Turkish music culture, and also to examine the sociological effects of the Standing Silence March and Itri's Segâh Tekbir, which are performed in martyr funeral ceremonies in our country. When the research is considered in line with the intended issues, it is important in terms of evaluating the Standing Silence and Funeral March contexts, which have become symbols of Turkish music and official ceremonies, from different perspectives. The research was conducted using the general screening model, one of the qualitative research methods. The data collected with the document review technique was analyzed and interpreted descriptively. In the research, it was concluded that the Standing March was performed since the 1950s together with the Korean War, on the other hand, the Funeral March composed by Chopin was performed in official ceremonies until 2017, both marches, which are products of Western culture, were not accepted by the public, and especially in our country, instead of the Standing March, which is performed in martyr funeral ceremonies where Turkish-Islamic feelings are at the forefront, the Segâh Tekbiri composed by Itri, which has been performed in recent times, has been accepted in a socio-cultural sense.