Esnek çalışma ve istihdama etkileri
  1. Tez No: 92836
  2. Yazar: GÜLNUR EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Fordist iş ilişkilerinden uzaklaşmayı içeren esnek çalışma, aynı zamanda üretimin esnekleştirilmesi bağlamında esnek endüstri ilişkilerinin kurulmasını, sürdürülmesini ve sonuçlandırılmasını da ifade etmektedir. Kendiliğinden ortaya çıkan ve dinamik bir yapıya sahip olan esnek çalışmanın sınırlarını çizmek oldukça güçtür ve ortaya çıkışında yabancılaşmanın, kriz şartlarının ve teknolojinin çok önemli işlevleri bulunmaktadır. Esnek çalışmayı tanımlamada, en çok Esnek Uzmanlaşma, Neo- Schumpeterian ve Düzenleme Okulu Teorileri kullanılmaktadır. Esnek çalışmanın fonksiyonel esneklik, sayısal esneklik, ücret esnekliği, uzaklaştırma stratejileri ve çalışma süresi esnekliği olarak adlandırılan türleri mevcuttur. Esnek çalışmaya işverenler istekli görülürlerken, işçilerin tepkileri zamana ve uğraşı alanlarına göre farklılık arz etmektedir. Esnek çalışmanın bir iktisadi politika aracı olarak işsizlik probleminin aşılmasında pek etkin olamayacağı, ancak işgücünün yapısını değiştirmede iktisadi politika aracı olarak kullanılması halinde, istenebilecek etkileri yaratma gücünün de bulunduğu sonucuna varılmıştır. Bu etki Türkiye için değerlendirildiğinde, Ülkemiz işgücü piyasasının yapısal özellikleri nedeniyle, esnek çalışmanın savunulduğu kadar etkinlik sağlayamayacağı ulaşılan bir diğer sonuçtur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Flexible working which is alienated from Fordist work relations means that to form, to maintain and to conclude the flexible industrial relations and at the same time, in the conjunction with making the production flexible. It is hard to set bounds to flexible working which emerges spontoneously and which is very dynamic. While emerging the flexible working, the alienation, the conditions of the crisis and the technolgy has very important functions. While defining the flexible working, at most, the Flexible Specialization Theory, Neo-Schumpeterian Theory and the Arrangement School Theory are used. There are some varieties of flexible working which is named as the functional flexibility, numerical flexibility, fee flexibility, estrange flexibility and working period flexibility. The employers seem to be willing the flexible working whereas the employees reaction varies depending on the time and the fields of occupation.