Vakıf eser ve vakfiyeler ışığında XIII-XV. yüzyıllarda Ankara
  1. Tez No: 92839
  2. Yazar: HAYRUNİSA ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
139 ÖZET Vakıf, kişinin sahip olduğu mülkünü kendi isteğiyle, ebediyyen belli bir hayır işine tahsis etmesi işlemidir. Vakfiye, vakfın amacını, şartlarını, vakfedilen mallan yazılı olarak kayıt altına almış olan belgelerdir. Vakıf bir milletin, bir toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Vakıf abideler ve vakfiyeler ise vakfın bugüne kadar gelebilmiş belgeleri, delilleridir. Tarihin ilk döneminden itibaren yerleşim merkezi olduğu bilinen Ankara, Türk-İslâm döneminde vakıflarla bezenmiş, şenlenmiştir. Türkler, Türkistan ve İran'dan getirdikleriyle Bizans'tan aldıktan Anadolu'da bulduktan vakıf kurumunu harmanlayarak Türk Anadolusuna has bir şekle büründürmüşlerdir. XIII-XV. yüzyıllarda Ankara'nın sosyal, kültürel ve ekonomik durmu hakkında bilgi sahibi olmak için sadece vakfiyeler yeterli değildir. Ancak vakfiyelerden bu dönemle ilgili olarak; Ankara'da eğitimi vakıf medrese, zaviye ve camilerin üstlendiğini, ekonomik ve sosyal hayata yön veren unsurun Ahî Teşkilâtı olduğunu, Ankara halkının Müslüman-Türk, Ermeni, Yahudi ve Rum gibi etnik unsurlardan oluştuğunu, en önemli ihraç maddelerinin sof ve sahtiyan olduğunu, bağlık bahçelik bir yer olan Ankara şehrinde tanm alanında diğer140 tahılların yanısıra pirincin de yetiştirildiğini, şehrin canlanması ve büyümesinde ticaretin etkisinin büyük olduğunu, Osmanlılar döneminde bir süre“paşa sancağı”konumunda olduğu için Anadolu'nun kalbinin Ankara'da attığını öğrenmek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
141 ABSTRACT Foundation is the process of assigning a proper by eternally that a person wins, to a certain charity with one's own will, deed of trust of a pious foundation, is a certificate which recorded the aim, conditions and the properties devoted, in a written form. Afoundation has a very significant place in the cultural, economic, and social life of a society. Devoted moments and deed of trust of a pious foundation are the evidences of foundations that came till today. Ankara, which is known to be a settlement area since the first era of history, was embellished and became properous with foundations in Turkish-Islamic era, Turkish people, blended the foundation institution that they brought from Türkistan and Persia, that they obtained from Byzantium, that they found in Anatolia, and brought up in a form special to Turkish Anatolia. In order to have detailed knowledge on social, cultural and economical situation of Ankara in XIII-XV. centuries deeds of trust of pious foundations are not sufficient. Howewer, from the deeds of trust of pious foundations related with this term, it has been possible to leam that, in Ankara, training was taken over by foundation, Muslim theological schools, lodge of dervishes and mosques, Brother (in a religions fraternity or trade guild) Organisations were the elements that directed economic life, the most important commercial elements were142 angora (sof) and leather (sahtiyan) manufacturing, along with other agricultural products, rice was also grown in Ankara, which was a city of vineyards and gardens, the people of Ankara were consisted of ethnic groups such as Muslim-Turkish, Armenian, Jewish and Greek people, commerce had a significant effect in the city which was growing up and being lively, and as it was in a status quo of“Governmental Subdivision”during Ottoman Era, the heart of Anatolia used to beat in Ankara. WJKUMANlAOfWMT*0