Gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi piyasalarında fiyat oynaklıkları ve İMKB örneği
- Tez No: 92840
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Gelişmekte olan piyasaların zaman içerisinde gelişebileceği gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşabileceği kabul edilir. Ancak bugün bu piyasalar bazı önemli özellikler göstermektedir. Bunlar içerisinde en önemlisi hiç kuşkusuz gelişmiş ülkelerden farklı olarak gelişmekte olan ülkelerdeki hisse senetleri fiyatlannm daha büyük dalgalanmalar göstermesidir. Borsalarda kısa dönemlerde aşın fiyat dalgalanmaları olarak nitelendirilen fiyat oynaklığı (volatilite) hisse senetlerinin riskinin artması olarak yorumlanması halinde, yatırımcıların, hisse senedi yatırımlarından uzaklaşarak daha az riskli yatıran araçlarına yönelmesi sonucunu doğurabilir. Herşeyden önce aşın dalgalanma hisse senetleri piyasasının geleceğini tehlikeye koyabileceği gibi, finansal sistemin zayıflamasına yol açabilecek ve güven unsurunu sarsacaktır. Bir başka açıdan da değişkenlik spekülatif yatınmlan körükleyecektir. Spekülatif hareketlerin yoğunlaşması yatınmlann sosyal yönü çerçevesinde sorunlan derinleştirebilmektedir. Hisse senedi getiri oynaklığı ekonominin genel sağlığı ile yakından ilgilidir. Getiri oynaklığının kısa vadede en önemli belirleyicisi hisse senedi piyasası işlem hacmidir. Hisse senedi fiyatlannm yüzde değişkenliklerinin (getiri oranlanmn) standart sapması oynaklığın belirlenmesinde kullanılan en yaygın ölçüttür. Ele alınan dönem boyunca hisse senedi getiri oranlarının standart sapması ne kadar büyükse oynaklık o derece yüksek olarak karşımıza çıkar.94 ÎMKB Gelişmekte oları bir piyasa olarak ele alındığında sahip olduğu en önemli yapısal sorun fiyat oynaklığının diğer borsalara oranla yüksek çıkmasıdır. Piyasa oynaklığının yüksek çıkması riskten kaçınan küçük yatırımcı ve diğer kurumsal yatırımcıları piyasadan uzak tutarken, piyasaya kısa vadede yüksek getiri bekleyen ve ani fiyat hareketlerini kendi lehlerine çevirmeye çalışan spekülatörlerin insiyatifine bırakmaktadır. Türkiye ekonomisinde genel bir belirsizlik bulunmaktadır. Bu belirsizlik sonucunda ekonomik göstergelerin öngörülemezliği hisse senedi fiyatlarında yüksek oranda değişkenliğe neden olmaktadır. İMKB'nin kısa geçmişi içerisinde almış olduğu yol düşünüldüğünde hızlı bir gelişmenin saptandığı görülebilir. Ancak yine de etkin ve doğru işleyen bir piyasanın oluşturulması zaman alacaktır.
Özet (Çeviri)
95 SUMMARY A Stock exchange market is accepted that the level of Emerging Markets will reach to the developed market level in the course of time. But today, markets have important peculiarities.The most important discrimination of these peculiarities that, the fluctuation of the exchange market price in emerging market is higher than the developed market. The description of Volatility is; known that, it is excessive price fluctuation in stock exchange market in a short term. This also explained that rising risk in price of stock exchange.In this case investors, will try to keep away from the risk and choose the direction of less profit. Because these excessive price fluctuation will cause to damage in reliability of stock exchange market system.On the other hand, these fluctuations will create speculative investment and speculators that they have powerful influence on investors. The fluctuation of stock exchange market earnings are related with economics. Besides this, fluctuation of stock exchange market earnings are related with trading volume too. The Standard Deviaton have fundamental importance to determine fluctuations in stock exchange market.The higher Standard Deviations of Rate of Return, the higher fluctuations in price of stock exchange. Istanbul Stock Exchange as a emerging market, has a higher fluctuations than other stock exchange. This is mainly problem of Istanbul Stock Exchange, because these factors are frightening investors who prefer to earn without taking risk, while encouraging speculative investors who defence“ The more risk, the more profit.”Since there is no stability in Turkish economy, the price of stock exchange and rate of return change day after day.96 All things considered, although Istanbul Stock Exchange has some fundamental problems in its short history, it has promising impressions for the future to set up stability. DOKÜMAÎflAStOH