Akademisyenlerin inovasyon yönetimi düzeylerinin demografik özellikler açısından incelenmesi
Investigation of academicians' innovation method levels in terms of demographic characteristics
- Tez No: 928399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY EKİN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnovasyon, bir şirketin uzun vadede hayatta kalması ve varlığını devam ettirebilmesi için en önemli faktör haline gelmektedir. İnovasyon yönetimi senaryosu gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler arasında çok özel bir şekilde gerçekleştirilebilir. Özellikle inovasyon yönetimi, ulusal ekonominin rekabet gücünün artırılmasında üniversitelerde çok önemli bir rol oynamaktadır. Üniversiteler sadece eğitim merkezleri değil, aynı zamanda araştırma ve inovasyon merkezleridir. Bu kapsamda bu çalışmanın amacı, akademisyenlerin inovasyon yönetimi düzeylerini tespit etmek ve inovasyon yönetimi düzeylerinin demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın evrenini, Munzur Üniversitesi'nde görev yapan akademisyenler oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olan anket tekniği kullanılarak 166 anket toplanmış ve bu sayı üzerinden analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, IBM SPSS 26.0 istatistik programı aracılığıyla analize tabi tutulmuştur. Akademisyenlerin inovasyon yönetimi düzeyleri "İnovasyon Yönetimi Ölçeği'' ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde, ikili grup karşılaştırmaları Bağımsız Örneklem T testi, ikiden fazla grup arasındaki farklar ise Tek Yönlü Varyans (ANOVA) ile incelenmiştir. Değişkenler arası ilişkinin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, akademisyenlerin inovasyon yönetimi düzeylerinin medeni durum, yaş, eğitim düzeyi ve temel alanlarına göre bir farklılık göstermediği, fakat akademik kadro ve akademideki çalışma sürelerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, akademisyenlerin inovasyon yönetimi düzeylerinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Innovation is becoming the most important factor for a company to survive and survive in the long term. The innovation management scenario can be realized in a very specific way among developed, developing and underdeveloped countries. In particular, innovation management plays a very important role in universities in increasing the competitiveness of the national economy. Universities are not only education centers but also research and innovation centers. In this context, the aim of this study is to determine the innovation management levels of academicians and to reveal whether their innovation management levels differ significantly according to their demographic characteristics. The population of this cross-sectional and descriptive study consists of academicians working at Munzur University. In the study, 166 questionnaires were collected using the questionnaire technique as a data collection tool and analyzes were made on this number. The data obtained within the scope of the research were subjected to analysis through IBM SPSS 26.0 statistical program. The innovation management levels of academicians were evaluated with the“Innovation Management Scale”. In the analysis of the data, pairwise group comparisons were analyzed by Independent Sample T-test and differences between more than two groups were analyzed by One-Way Variance (ANOVA). Spearman correlation coefficient was used to evaluate the relationship between variables. As a result of the study, it was concluded that the innovation management levels of academicians did not differ according to marital status, age, education level and major fields, but showed a significant difference according to academic staff and working time in academia. In addition, it was determined that the innovation management levels of academicians were at a medium level.