siRNA yüklü kitosan nanopartikülleri ile pankreas kanserinde gen susturulması
Gene silencing in pancreas cancer with siRNA-loaded kitosan nanoparticles
  1. Tez No: 928398
  2. Yazar: GÜLŞAH POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ÇELEBİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Genetik, Bioengineering, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pankreas kanseri, en ölümcül kanser türlerinden biridir ve kansere bağlı ölümlerin önde gelen ikinci nedenidir. Son on yılda etkili tedavi stratejileri ve yeni antikanser ilaçlar için yapılan yoğun araştırmalara rağmen, genel hasta sağkalım oranı düşük kalmaktadır. KRAS (Kirsten Rat (Sıçan) Sarcoma Virüs) genindeki mutasyonlar, pankreas kanserlerinin %90'ından fazlasında bulunmuştur ve malignitede önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Küçük müdahaleci RNA (siRNA) gelişmiş bir terapötik yöntem olarak hizmet eder ve kanser tedavisi için büyük umut vaat etmektedir. Bununla birlikte, siRNAnın düşük hücresel alımı ve kısa hücre dışı yarı ömrü, tıbbi uygulamadaki en büyük zorluklardır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için, son yıllarda nano taşıyıcılar geliştirilmektedir. Kitosan bazlı nanopartiküller (NP), doğal kitinden üretilir ve biyouyumlulukları, biyolojik olarak parçalanabilirlikleri, düşük toksisiteleri ve ihmal edilebilir immünojenisiteleri nedeniyle siRNA ve ilaç dağıtımı için uygun taşıyıcılardır. Ayrıca, kitosanın pozitif yükü nedeniyle, negatif yüklü siRNA, NPlere verimli bir şekilde yüklenmekte ve hücresel alımı artırmaktadır. Bu çalışmada, pankreas kanseri tedavisi için kitosan nanopartiküllerine yüklü KRAS-siRNAnın Capan-1 hücre hattına aktarılarak KRAS geninin susturulması amaçlanmıştır. Kitosan nanopartikülleri iyonik jelasyon yöntemi ile sentezlenmiş ve nanopartiküllerin karakterizasyonu yapılmıştır. Daha sonra siRNA yüklü kitosan nanopartiküllerin pankreas kanser hücreleri üzerindeki hücre canlılık oranları MTT testi, apoptotik ve nekrotik etkileri ise ikili boyama yöntemi ile incelenmiştir. siRNA yüklü kitosan nanopartiküllerin Capan-1 hücre hattındaki KRAS hedef geninin ifade seviyesi ise Kantitatif Gerçek Zamanlı PCR (qPCR) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kitosan nanopartiküllerin siRNA için uygun bir taşıyıcı olduğunu ve uygun dozlarda kullanılan siRNA yüklü kitosan nanopartiküllerin KRAS geninin ifade seviyesini etkili bir şekilde baskılayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is one of the most lethal forms of cancer and the second leading cause of cancer-related mortality. Despite the implementation of intensive research initiatives over the past decade, aimed at developing effective treatment strategies and new anticancer drugs, the overall patient survival rate remains low. Mutations in the KRAS (Kirsten Rat Sarcoma Virus) gene have been identified in over 90% of pancreatic cancers, and are thought to be a significant contributor to the malignant phenotype. Small interfering RNA (siRNA) represents an advanced therapeutic modality with significant potential for the treatment of cancer. Nevertheless, the low cellular uptake and short extracellular half-life of siRNA represent significant obstacles to the successful implementation of this medical application. In order to overcome this challenge, nanocarriers have been developed in recent years. Chitosan-based nanoparticles (NPs) are produced from natural chitin and are suitable carriers for siRNA and drug delivery due to their biocompatibility, biodegradability, low toxicity and negligible immunogenicity. Furthermore, the positive charge of chitosan enables the efficient loading of negatively charged siRNA onto NPs, thereby enhancing cellular uptake. In this study, we sought to silence the KRAS gene in the Capan-1 cell line, which is associated with pancreatic cancer, by transferring KRAS-siRNA loaded on chitosan nanoparticles. Chitosan nanoparticles were synthesised via the ionic gelation method and subsequently characterised. Subsequently, the cell viability rates of siRNA-loaded chitosan nanoparticles on pancreatic cancer cells were examined by MTT assay, and the apoptotic and necrotic effects were examined by double staining method. The expression level of the KRAS target gene in the Capan-1 cell line of siRNA-loaded chitosan nanoparticles was evaluated using the Quantitative Real-Time PCR (qPCR) method. The results demonstrated that chitosan nanoparticles are an effective carrier for siRNA, with the use of siRNA-loaded chitosan nanoparticles at appropriate doses resulting in the effective suppression of the KRAS gene expression level.