Rerouting light pathways and enhancing signal-to-noise ratio to sustain and optimize vehicle-to-vehicle visible light communication
Araçlar arası ışık iletişiminin devamlılığının sağlanması ve optimize edilmesi için ışık rotalarının yeniden ayarlanması ve sinyal-gürültü oranının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 928410
  2. Yazar: AHMET DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEBA YÜKSEL, PROF. DR. ARDA DENİZ YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araçtan araca (V2V) görünür ışık iletişimi (VLC), geniş ve lisans gerektirmeyen spektrumu ile parazite karşı bağışıklığı sayesinde radyo frekansı (RF) tabanlı iletişim yöntemlerine tamamlayıcı bir teknoloji olarak dikkat çekmektedir. Ancak V2V VLC, alıcının sınırlı görüş alanı (FOV) nedeniyle kavşaklarda kesintiler yaşayabilir. Bu sorunu çözmek için, bu tez, yanal açısı ayarlanabilir aynalı yansıtıcı yol işaretlerinin (SAAMRS) açısını ayarlayarak ve yön algılama için geniş açılı tamamlayıcı fotodiyotlar (CPDs) devresini kullanarak virajlı yollar boyunca V2V VLC'yi geliştirmek amacıyla yeni bir yaklaşım sunmaktadır. SAAMRS'in açısını, verici araçtan (TV) alıcı araca (RV) iletilen ışığı etkili bir şekilde yansıtacak şekilde ayarlamak için gerçek zamanlı ve görüntü işleme tabanlı bir araç algılama modeli geliştirilmiştir. Ayrıca, farklı yönelimlere sahip çeşitli ışık yayan diyot (LED) dizisi düzenlemeleri kullanılarak V2V VLC'nin performansını artırmaya yönelik yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Sinyal-gürültü oranını (SNR) iyileştirmek, V2V VLC sistemlerinin uzun iletişim aralıkları sağlaması için kritik öneme sahiptir. Açık-kapalı anahtarlama (OOK) kullanan bir V2V VLC sistemi, 6 farklı Tx yapılandırması için SNR ve bit hata oranını (BER) simüle etmek üzere modellenmiştir. Bu yapılandırmalar sırasıyla; tek LED Tx, 3 x 3 kare, tek altıgen, sekizgen, 5 x 5 kare ve petek altıgen şekilli LED dizileridir. Sonuçlarımız, 1 cm aralıktaki petek altıgen Tx tasarımının sistem performansında \%19'luk bir artış sağladığını ve dizi boyutu 100 kat küçültüldüğünde \%16'lık bir iyileşme gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu tasarım, mevcut en küçük endüstriyel far modüllerinden daha küçüktür.
Özet (Çeviri)
Visible light communication (VLC) between vehicles is gaining attention as a complementary technology to radio frequency (RF) based communication methods due to its broad, license-free spectrum and immunity to interference. However, vehicle-to-vehicle (V2V) VLC can face interruptions at intersections due to the limited field of view (FOV) of the receiver. To address this challenge, this thesis presents a novel empirical approach to enhance V2V VLC along curvy roads through adjusting the lateral position of self-angle-adjustable mirror-reflective road signs (SAAMRS) and using wide-angle complementary photodiodes (CPDs) circuitry for direction sensing. A real-time image processing-based vehicle detection model is developed to adjust the SAAMRS's angle to effectively reflect the transmitted light from the transmitter vehicle (TV) towards the receiver vehicle (RV). In addition, a novel method is introduced to enhance the performance of V2V VLC by employing different transmitter (Tx) light-emitting diode (LED) array arrangements with different LED orientations. Improving the signal-to-noise ratio (SNR) is crucial for V2V VLC systems to provide long communication ranges. A V2V VLC system using on–off keying (OOK) is modeled to simulate the SNR and bit error rate (BER) for 6 different Tx configurations: single-LED Txs, as well as 3 x 3 square-, single hexagonal-, octagonal-, 5 x 5 square-, and honeycomb hexagonal-shaped LED arrays. My results show that the honeycomb hexagonal Tx design provides a 19\% improvement in system performance with a spacing of 1 cm, and maintains a 16\% improvement when the array size is reduced by a factor of 100, making it smaller than the smallest industrial headlight modules.