Magnezyum ilavesi ve moleküler hidrojen uygulamasının depolama boyunca portakal suyunun bazı kalite parametrelerine etkisi
Effect of magnesium addition and molecular hydrogen application on some quality parameters of orange juice during storage
  1. Tez No: 928414
  2. Yazar: AYHAN ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUREYT VEZİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Pastörize edilmiş portakal suyuna magnezyum ve moleküler hidrojen uygulamalarının ürünün bazı kalite parametrelerine etkisi yaptığımız bu çalışma ile incelenmiştir. Eh,pH, ve Titrasyon asitliği gibi ürünün fiziksel özelliklerine magnezyum uygulamasının istatistiki olarak önemli bir etkisi olmuştur(p < 0.05). Magnezyum ve moleküler hidrojen uygulamaları ürünün renginde 4 haftalık depolama boyunca istatistiki olarak önemli bir farklılık oluşturmamıştır. Ayrıca Magnezyum ve moleküler hidrojen uygulamaları depolama boyunca toplam fenolik madde miktarının en yüksek seviyede kalmasını sağlamıştır. Bununla birlikte, ABTS ve DPPH yöntemleri ile ölçülen antioksidan içerikleri magnezyum uygulamasında depolama boyunca düşük çıkarken, moleküler hidrojen uygulamasında depolamanın 0.günü hariç diğer depolama süresince de düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of magnesium and molecular hydrogen applications on the physicochemical properties of thermally treated orange juice were investigated in this study. Magnesium application had a statistically significant effect on the physical properties of the product, such as Eh, pH, and titration acidity (p < 0.05). Magnesium and molecular hydrogen applications did not cause a statistically significant difference in the color of the product during 4 weeks of storage. In addition, magnesium and molecular hydrogen applications ensured that the total phenolic substance content remained at the highest level throughout storage. However, antioxidant activities measured by ABTS and DPPH methods for magnesium application were the lowest throughout storage and for molecular hydrogen application except on day 0. Molecular hydrogen treatment caused a decrease in glucose and fructose contents during storage (p < 0.05), while magnesium and control treatments did not cause any significant change. In addition, molecular hydrogen application caused a decrease in citric acid content during storage, while it caused increases in malic and lactic acid contents. These differences were found to be statistically significant (p < 0.01). Although molecular hydrogen application increased the ascorbic acid content on day 0 of storage, magnesium and molecular hydrogen applications decreased the ascorbic acid content at the end of storage. There was no significant difference in total phenolic profile among the applications at the end of storage. In the sensory evaluation, some panelists stated that magnesium application affected the taste of the product and gave it a syrupy taste. As a result, magnesium and molecular hydrogen application generally preserved the quality parameters of the product. In addition, magnesium application trapped molecular hydrogen, which is considered an important selective antioxidant, with negative redox potential in pasteurized orange juice throughout storage.