Yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda magnezyum formlarının renal distal tubül taşıyıcı proteinler üzerine etkisi
The effect of magnesium forms on renal distal tubule transporters in rats fed with high fat diet
  1. Tez No: 513696
  2. Yazar: KÜBRA YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Vücudun birçok biyokimyasal fonksiyonunda rol oynayan magnezyum (Mg), hücrede en çok bulunan ikinci katyon olup, yaşamın her evresi için gereklidir. Öte yandan, obezite gibi kronik hastalıklar ve yağlı diyet alımı bir elektrolit bozukluğu olan hipomagnezemiye neden olur. Geniş literatür taramasına rağmen, yüksek yağlı diyetle (YYD) beslenen ratlarda, diyete ilave edilen Mg formlarının [magnezyum oksit (MgO); magnezyum pikolinat (MgPic)], renal Mg taşıyıcıları üzerindeki moleküler etkileri ile ilgili çalışmalara rastlanılmamıştır. Bu çalışmada, yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda, bu Mg formlarının renal Mg taşıyıcıları (TRPM6, TRPM7, EGF, claudin-16, claudin-19, NCC) üzerindeki moleküler etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, 8 haftalık yaşta 42 adet erkek Sprague-Dawley sıçan 6 gruba ayrıldı. 1)Kontrol; 2)MgO 3)MgPic; 4)YYD; 5)YYD+MgO; 6)YYD+MgPic. Mg, kg yemde 500 mg elemental Mg olacak şekilde diyete katıldı. Diyete katılan her iki Mg formunun serum kreatin ve üre üzerine bir etkisi tespit edilmemiştir (P>0. 05). Yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda böbrek Mg düzeyi düşük bulunurken, böbrek MDA düzeyleri ise yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Magnesium (Mg), which takes part in many biochemical body functions, is the second most common cation of the cell and is essential for every step of life. On the other hand, chronic diseases such as obesity and high fat diet intake lead to hypomagnesemia, an electrolyte disorder. Studies on the molecular effects of dietary supplementation of Mg forms [magnesium oxide (MgO); magnesium picolinate (MgPic)] on renal Mg transporters was not found in high fat diet fed rats, even with extensive literature review. In this study, the molecular effects of these Mg forms on renal Mg carriers (TRPM6, TRPM7, EGF, claudin-16, claudin-19, NCC) have been investigated in high-fat diet fed rats. For this purpose, 42 male Sprague-Dawley (8 weeks old) rats were allocated to six groups: 1) Control; 2) MgO; 3) MgPic; 4) HFD; 5) HFD+MgO; 6) HFD+MgPic. Mg added to the diet as 500 mg elemental Mg per kg/rat. No effect on serum creatinine and urea levels of both Mg forms in the diets was detected (P > 0.05). In high fat fed rats, kidney Mg levels were found lower, while kidney MDA levels were higher.