Duygusal emek ile tükenmişlik arasındaki ilişkide işe ilişkin duyuşsal iyi olma halinin düzenleyici rolü
Moderator role of job related affective well-being in the relationship between emotional labor and burnout
  1. Tez No: 928445
  2. Yazar: SEDAT KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, duygusal emeğin tükenmişlik üzerindeki etkisini ve bu ilişkide işe ilişkin duyuşsal iyilik halinin düzenleyici rolünü incelemektedir. Pozitif Psikoloji ve Kaynakların Korunması Teorisi (COR) çerçevesinde ele alınan araştırma, çalışanların duygusal emek süreçlerinin psikolojik kaynakları nasıl etkilediğini ve tükenmişlik riskine nasıl katkıda bulunduğunu analiz etmektedir. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak elde edilen veriler, hiyerarşik regresyon ve düzenleyici etki analizleri ile test edilmiştir. Bulgular, duygusal emeğin tükenmişlik üzerinde anlamlı ve güçlü bir etkisi olduğunu, işe ilişkin duyuşsal iyilik halinin ise tükenmişlik üzerinde doğrudan bir etkisi bulunduğunu göstermektedir. Ancak, işe ilişkin duyuşsal iyilik halinin duygusal emek ve tükenmişlik arasındaki ilişkiyi düzenleyici bir rol oynamadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, duygusal emeğin çalışanların kaynaklarını tüketebileceğini, ancak bireysel iyi oluşun bu süreci anlamlı şekilde değiştirmediğini ortaya koymaktadır. Çalışma, örgütsel destek mekanizmalarının önemine vurgu yaparak, literatüre duygusal emek-tükenmişlik ilişkisini kaynak yönetimi perspektifinden ele alan yeni bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of emotional labor on burnout and the moderator role of job-related affective well-being in this relationship. Conducted within the frameworks of Positive Psychology and the Conservation of Resources Theory (COR), the research analyzes how employees' emotional labor processes impact their psychological resources and contribute to the risk of burnout. Using a quantitative research method, the data were analyzed through hierarchical regression and moderation effect analyses. The findings indicate that emotional labor has a significant and strong impact on burnout, and job-related affective well-being has a direct effect on burnout. However, job-related affective well-being does not play a moderating role in the relationship between emotional labor and burnout. These results suggest that emotional labor depletes employees' psychological resources, yet individual well-being does not significantly alter this process. The study emphasizes the importance of organizational support mechanisms and contributes to the literature by offering a resource management perspective on the emotional labor-burnout relationship.