Yahya b. Adem ve hadisçliği -Kitabü'l-Harac özelinde-
Yahya b. Adam and hadithism -specially in Kitabu'l-Harac-
  1. Tez No: 928452
  2. Yazar: UKEYL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MACİT DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yahyâ b. Âdem, yaşadığı ikinci asırda temayüz etmiş seçkin bir alimdir. O hadis sahasındaki birikimi ile birçok ravinin mercii olmuştur. Hakkında birçok övgüde bulunulmuş ve ilmi yetkinliği ulema tarafından kabul edilmiştir. Günümüze ulaşan tek eseri Kitâbü'l-Harâc'dır. Bu eserinde, fıkhın bir alt konusu olan harâca (toprak vergisi ve devlet gelirlerine) dair bilgileri hadisçi bakış açısıyla değerlendirmiştir. Eserde, merfu, mevkuf ve maktu hadisleri birlikte kullanarak eseri şekillendirmiştir. Ayrıca, harac kapsamındaki konularda kendi döneminin ve önceki dönemlerin farklı fıkhî yaklaşımlarına yer vermiştir. Yahyâ, hadisteki kabiliyeti yanında kıraat ve fıkıhta da önemli bir yetkinliğe erişmiştir. İlimdeki bu geniş yelpazesi, onun kendi döneminde öne çıkan alimlerden biri olmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, Yahyâ'nın hayatı, ilmi kimliği ve Kitâbü'l-Harâc özelinde hadisçiliği incelenmiş ve genel bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yahyâ b. Adam was a distinguished scholar who rose to prominence in the second century. With his extensive knowledge in the field of Hadith, he became a reference point for many narrators. He was praised a lot and his scientific competence was accepted by the scholars. His only work that has survived to the present day is Kitâb al-Harâj. In this work, he evaluated the information on Haraj (land tax and state revenues), a sub-topic of fiqh, from a hadith perspective. He shaped the work by using the hadiths of marfu, mawquf and maqtu together. He also included different fiqh approaches of his own period and previous periods on the subjects within the scope of haraj. In addition to his talent in hadith, Yahyâ also achieved significant competence in recitation and jurisprudence. This wide range of knowledge enabled him to be one of the prominent scholars of his time. In this study, Yahyâ's life, his scientific identity and his hadith studies in the context of Kitâb al-Harâj were examined and a general conclusion was attempted to be reached.