Tahıl dolu çelik tanklarının performans analizi
Performance analysis of steel tanks filled with grain
- Tez No: 928464
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çelik tanklar ve silolar, hızlı üretim ve montaj avantajları nedeniyle betonarme silolara göre daha fazla tercih edilmektedir. Bu çalışma, silo türleri, tanımları ve silolarda arızalar, tahıl bloklarını saklama yöntemleri, silolar için gerekli ekipman ve cihazlar, tahıl depolamayı etkileyen faktörler, çelik silo yapım prensipleri ve silindirik siloların duvarları ile haznelerine etki eden yükler hakkında genel bir bakış sunmaktadır. Eurocode-1991-4 standardına göre etki sınıfı 2 olarak tanımlanan yüksek kapasiteli bir silindirik çelik silo modellenmiştir. Eurocode-1991-4 standartlarına uygun şekilde detaylı yük hesaplamaları yapılmış, bu hesaplamalarda doldurma, boşaltma ve ek yükler göz önünde bulundurulmuştur. Üç boyutlu sonlu eleman modelleme ve analiz için SAP2000 yazılımı kullanılarak statik analiz gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, silindirik siloların doldurma ve boşaltma sırasında düşük gerilme ve deformasyon yaşadığını göstermiştir. Ayrıca, silindirik siloların geometrisi, içerideki malzemenin basıncını daha dengeli dağıtarak yapısal stabiliteyi artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Steel tanks and silos are preferred over reinforced concrete silos due to their advantages in rapid production and assembly. This study provides a general overview of silo types, definitions, and failures, methods of storing grain blocks, necessary equipment and devices for silos, factors affecting grain storage, construction principles of steel silos, and the loads affecting the walls and bins of cylindrical silos. A high-capacity cylindrical steel silo, classified as action class 2 according to the Eurocode- 1991-4 standard, has been modeled. Detailed load calculations were conducted in accordance with the Eurocode-1991-4 standards, considering loading, unloading, and additional loads. Static analysis was carried out using the SAP2000 software for three-dimensional finite element modeling and analysis. The results indicated that cylindrical silos experience low stress and deformation during loading and unloading. Additionally, the geometry of cylindrical silos enhances structural stability by distributing the pressure of the material inside more evenly.