İlköğretim matematik öğretmenlerinin ülke genelinde yapılan ortak yazılı sınavlara ilişkin görüşleri ve sınav değerlendirmelerinin incelenmesi
Research of middle school mathematics teachers' opinions on common written exams held across the country and their exam evaluation
- Tez No: 928463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmenlerinin Türkiye genelinde MEB tarafından yürütülen ortak matematik yazılı sınavlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi ve ortak sınavların altıncı sınıf seviyesinde matematik dersini yürüten ilköğretim matematik öğretmenleri tarafından değerlendirilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma katılımcıları, ortak yazılı sınavların sadece altıncı sınıf seviyesinde uygulanması nedeniyle iki çalışma grubundan oluşmaktadır. Birinci grup 2023-2024 eğitim öğretim yılında devlet okullarında herhangi bir sınıf seviyesinde görev yapmakta olan 80 ilköğretim matematik öğretmeninden, ikinci grup ise belirlenen 80 ilköğretim matematik öğretmeni arasından 6.sınıf seviyesinde görev yapmakta olan 30 ilköğretim matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Birinci çalışma grubu oluşturulurken maksimum çeşitlilik örneklemesi, ikinci çalışma grubu oluşturulurken ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve“Ortak Sınav Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Araştırma verileri nitel araştırmaya uygun şekilde içerik analiz yöntemiyle incelenmiş ve bu süreçle elde edilen bulgular ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin çoğunluğu ülke geneli ortak sınav uygulamasını öğrenciye görelilik ilkesine uymadığı için doğru bulmamaktadır. Öğrencilerin hazırbulunuşluk seviyeleri, ilgileri, ihtiyaçları, beklentileri, imkânları, yetenekleri, zekâları gibi faktörler ile bölgesel farklılıklar bu görüşün temel nedenleri olarak belirlenmiştir. Buna karşın ülke geneli ortak sınav uygulamasının standardizasyon sağlaması açısından doğru bulduğunu belirten katılımcı sayısı da az değildir. Ülke geneli sınav uygulamasının geçerliliğinin ve güvenirliliğinin daha yüksek olması, öğrenci seviyesini doğru değerlendirebilme, eğitimin kalitesinin artması ve daha adil bir değerlendirme yapması açısından olumlu etkileri olduğunu belirten görüşler de tespit edilmiştir. Ayrıca ülke geneli ortak sınav uygulaması; öğretmenlerde, öğrencilerde ve velilerde stres oluşturduğu, sınavlardaki soruların orta düzeyde olduğu farklı öğrenci seviyelerine yönelik sorulara da yer verilmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the views of middle school mathematics teachers on the common mathematics written exams conducted by the Ministry of National Education across Turkey and to evaluate these common exams by mathematics teachers who teach mathematics at the sixth grade level. In the research, the case study design, one of the qualitative research methods, was used. The research participants consist of two study groups. The first group consists of 80 mathematics teachers working at any grade level in public schools during the 2023-2024 academic year, and the second group consists of 30 middle school mathematics teachers teaching at the 6th grade level selected from among the 80 mathematics teachers. While the first study group was formed using maximum variation sampling, the second study group was formed using criterion sampling. As data collection tools, a 'Semi-Structured Interview Form' and a 'Common Exam Evaluation Form' prepared by the researcher were used. The research data were analyzed using the content analysis method suitable for qualitative research, and the findings were determined. As a result of the research, the majority of teachers believe that the nationwide common exam practice is not appropriate because it does not adhere to the principle of student-centeredness. Factors such as students' readiness levels, interests, needs, expectations, opportunities, abilities, and intelligence, as well as regional differences, have been identified as the main reasons for this view. However, the number of participants who believe that the nationwide common exam practice is appropriate in terms of ensuring standardization is not small. Opinions have also been identified that the nationwide exam practice has positive effects in terms of high validity and reliability, accurately assessing student levels, improving the quality of education, and providing a more equitable assessment. Additionally, it has been found that the nationwide common exam practice causes stress among teachers, students, and parents, and that the questions in the exams are of moderate difficulty, with a need for questions addressing different student levels.