Çimlendirilmiş tohum filizi unlarının ekşi hamurlu ekmek yapımında kullanılması
The use of sprouted seed flours to make sourdough bread
  1. Tez No: 928493
  2. Yazar: NUR EZGİ KÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, çimlendirilmiş turp ve buğday tohumu unlarının ekşi hamur fermentasyonuna ve ekmek üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında turp ve buğday tohumları çimlendirilip, kurutma ve öğütme proseslerine tabii tutularak un elde edilmiş bu unların toplam fenolik madde miktarı, pH, kuru madde oranı, nem oranı, toplam yağ ile protein oranı ve antioksidan kapasiteleri belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında elde edilen çimlendirilmiş turp ve buğday unları Tip I ekşi hamuru üretilecek buğday ununa belirli oranlarda katılmıştır (%0, %5, %15 ve %25). Ekşi hamurlara ilave edilen çimlendirilmiş turp ve buğday filizi unu oranı arttırıldıkça fenolik madde içeriğinin anlamlı bir şekilde arttığı tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of sprouted radish and wheat germ flour on sourdough fermentation and bread were examined. In the first stage of the study; radish and wheat seeds were germinated, and then flour was obtained from germinated seeds through drying and grinding processes. Afterwards, the total phenolic content, pH, dry matter ratio, moisture ratio, total oil and protein ratio, and antioxidant capacities of these two types of flour were determined. In the second stage of the study, the germinated radish and wheat flour were added in certain proportions (0%, 5%, 15%, and 25%) to the wheat flour to be used for the production of Type I sourdough. It was determined that as the ratio of germinated radish and wheat flour added to sourdough was increased, the content of phenolic matter increased significantly (p0.05).