Muhafazakâr kadınların sosyal medya kullanım pratikleri: Şanlıurfa örneği
Conservative women's use of social media: The case study of Şanlıurfa
  1. Tez No: 928519
  2. Yazar: AYŞE HANIM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tarihsel süreçte iletişim, daima toplumsal yaşamın temel bir ihtiyacı olmuştur. Değişen teknoloji beraberinde bu ihtiyaçları gerçekleştirme biçimini de değiştirmiştir. Günümüzde medya, enformasyon ve sosyalleşmenin önemli bir aracıdır. Son yıllarda değişen medya platformları farklı enformasyon ve sosyalleşme biçimlerine de imkân vermektedir. Özellikle sosyal medya birçok farklı kimlik ve sosyal sınıfı da içine katan ve gittikçe yaygınlaşan bir etkiye sahiptir. Bu çalışma, Şanlıurfa özelinde muhafazakâr kadınların sosyal medya kullanım pratiklerini ele almaktadır. Çalışmanın amacı Şanlıurfa'da yaşayan muhafazakâr kadınların sosyal medya platformlarını (instagram) nasıl ve ne amaçla kullandıklarını analiz etmektir. Ayrıca sosyal medya kullanımının muhafazakâr kimlikte nasıl bir dönüşüm sağladığı odağa alınmıştır. Saha çalışması, nitel araştırma yöntemi ile geçekleştirilmiş olup derinlemesine bireysel görüşme ve doküman analizi tekniği ile veriler toplanmıştır. Araştırmada amaçlı örneklemle seçilen çalışma grubundan derlenen bulgular içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre Şanlıurfa'daki muhafazakâr kadınların sosyal medya platformlarını günlük kullanma sıklığının (73 dk), dünya (147 dk) ve Türkiye (183 dk) ortalamalarının altında olduğu tespit edilmiştir. Kadınların sosyal medya (instagramı) kullanma amaçları; sosyalleşme, enformasyon ve ekonomi kategorilerinde yoğunlaşmaktadır. Muhafazakâr kimlikten kaynaklı yeniliklere temkinli yaklaşma tutumu, kadınların sosyal medyayı kullanma pratiklerine de yansımaktadır. Nitekim muhafazakâr kadınlar, yeni bir iletişim ve etkileşim imkânı sunan sosyal medya araçlarını kullanırken seçici bir yaklaşım sergilemektedirler. Özellikle mahremiyet, özel ve kamusal sınırlar konusunda muhafazakâr değerlerin sosyal medya kullanım pratiklerine yansıdığı tespit edilmiştir. Muhafazakâr kadınlar bir yandan teknolojiye karşı eklektik davranırken diğer yandan muhafazakâr kimliklerini tehdit eden yoğun uyarıcılara maruz kalmaktadır. Sonuç itibariyle teknolojik değişim süreçleri tüm kimliklerle birlikte muhafazakâr kimlikleri de dönüşüme zorlamaktadır. Şanlıurfa örneğinde muhafazakâr kadınlar da bu değişim sürecini çeşitli ölçülerde deneyimlemektedir.
Özet (Çeviri)
In the historical process, communication has always been a basic need of social life. Changing technology has also changed the way of realizing these needs. Today, media is an important tool of information and socialization. Media platforms that have changed in recent years also allow different forms of information and socialization.In particular, social media has an increasingly widespread effect that includes many different identities and social classes. This study examine the social media usage practices of conservative women in Şanlıurfa. Media is an important tool of information and socialization. Media platforms that have changed in recent years also allow different forms of information and socialization. In particular, social media has an increasingly widespread effect that includes many different identities and social classes. This study deals with the social media usage practices of conservative women in Şanlıurfa.The aim of the study is to analyze how and for what purpose conservative women living in Şanlıurfa use social media platforms (instagram). In addition, the focus is on how the use of social media transforms the conservative identity. The field study was carried out with the qualitative research method and the data were collected by in-depth individual interview and document analysis technique. The findings compiled from the study group selected with purposeful sampling in the research were analyzed through content analysis. According to the research findings, it has been determined that the daily frequency of conservative women in Şanlıurfa using social media platforms (73 minutes) is below the world (147 minutes) and Turkey (183 minutes) averages. The purposes of women's use of social media (Instagram); focuses on socialization, information and economy categories.The attitude of cautious approach to innovations stemming from conservative identity is also reflected in women's practices of using social media. As a matter of fact, conservative women display a selective approach when using social media tools that offer a new opportunity for communication and interaction.It has been determined that conservative values, especially in terms of privacy, private and public boundaries, are reflected in social media usage practices. Conservative women, while acting eclectically towards technology, are also exposed to intense stimuli that threaten their conservative identities. As a result, technological change processes force conservative identities to transform along with all identities. In the example of Şanlıurfa, conservative women also experience this process of change to varying degrees.