Zemahşeri'nin Keşşaf'ında cennetle ilgili ayetlerin yorumu
The interpretation of the verses related to paradise in Zamakhshari's Kashshaf
- Tez No: 928524
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH DİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'de, cennet farklı şekillerde tasvir edilmektedir. Zemahşerî retorik incelemeleri ve lugavi yorumlarıyla akli tefsir sahasındaki maharetini cennetin tasvir edildiği ayetlerin yorumlarında da göstermiştir. Dolayısıyla Zemahşerî'nin Keşşâf'ı, cennetle ilgili bilgiler açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Keşşâf Tefsîri'ndeki cennetle ilgili yorumlar, Mu'tezile'nin ilgili konudaki görüşleriyle benzerlik arz etmektedir. Bununla birlikte sünni çizgiye paralel yorumlarında azımsanmayacak ölçüde olduğu görülmektedir. Zemahşerî, bid'at ehli“bid'iyye”olarak adlandırdığı topluluğun cennetle ilgili yorumlarını sert bir dille eleştirerek kendi argümanlarının daha doğru olduğunu savunmuştur. Zemahşerî'ye göre cennet nimetleri hem bedenen hem de ruhen idrak edilecektir. Ayrıca ona göre bazı ayetlerde zikredilen cennet anlatımlarıyla ilgili kavramlar, Câhiliyye Arap kültür antropolojisine uygun olarak kullanılmıştır. Zemahşerî'nin Keşşâf'ı, cennetle ilgili ayetlerin muhtemel bütün anlamlarıyla ilgili ayrı yorumlarda bulunduğundan, okuyucuya çok yönlü bir perspektif sunmaktadır. Çalışmada çok yönlü bir alim olan Zemahşerî'nin cennetle ilgili ayetleri nasıl yorumladığı ve bu yorumlarında hangi itikadi ekol ile benzerlik gösterdiği konusu ele alınmaktadır. Bu bağlamda çalışma giriş, dört bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde Zemahşerî ve Keşşâf Tefsîri hakkında bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde Zemahşerî'nin Keşşâf'ında cennetin fiziki tasvirleri, isimleri, cennet ehlinin tipolojisi vb. konulardan bahseden ayetlerin yorumlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde cennet nimetleri ile cennette meydana gelecek olayların nasıl yorumlandığı ele alınmıştır. Dördüncü bölüm ise cennetle ilgili muhtelif bazı meselelerin yorumlarına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Qur'an, paradise is depicted in different ways. Zamakhshari has also shown his skill in the field of rational exegesis with his rhetorical analyses and lexical interpretations in the interpretations of the verses in which paradise is depicted. Therefore, Zamakhshari's Kashshaf has a rich content in terms of information about paradise. The interpretations about paradise in Kashshaf Tafsir are similar to the views of the Mu'tazilites on the related subject. However, it is seen that there is a considerable amount of interpretations parallel to the Sunni line. Zamakhshari harshly criticised the interpretations of the people of bid'ah, whom he called“bid'iyya”, and argued that his arguments were more correct. According to Zamakhshari, the blessings of paradise will be realised both physically and spiritually. In addition, according to him, the concepts related to the descriptions of paradise mentioned in some verses are used in accordance with the anthropology of Jahiliyya Arab culture. Zamakhashari's Kashshaf offers a multifaceted perspective to the reader, as he makes separate interpretations of all possible meanings of the verses related to paradise. In this study, the issue of how Zamakhshari, a versatile scholar, interprets the verses related to paradise and which school of theology he resembles in these interpretations is discussed. In this context, the study consists of an introduction, four chapters and a conclusion. In the first chapter, information about Zamakhshari and Kashshaf Tafsir is given. In the second chapter, Zamakhshari's interpretations of the verses in Kashshaf that talk about the physical descriptions of paradise, its names, the typology of the people of paradise, etc. are given. The third chapter deals with the interpretation of the blessings of paradise and the events that will take place in paradise. The fourth chapter is devoted to the interpretations of some various issues related to paradise.